Duyarlı tasarım: Web sitesi tasarımında işlevsellik ve estetiğin dengelenmesi
Responsive desing: Balanced functionality and aesthetics in website desing
  1. Tez No: 846022
  2. Yazar: ZAHRAA JASSİM ABD MOHAMMED AL-KADHIMI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FIRAT ARAPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
İçinde bulunduğumuz dijital çağda, web siteleri iletişim kurmak, bilgi ve hizmet sunmak için hayati bir araç haline gelmiştir. İnternet teknolojisinin gelişmesi ve akıllı telefon ve tabletlerin artarak yaygınlaşmasına yanıt olarak, duyarlı web sitelerinin tasarımı, kullanıcılar için mükemmel bir deneyim sağlamakla birlikte bilgi ve hizmet sağlamak için vazgeçilmez hale gelmiştir. Ancak işlevsellik ve estetik arasında bir denge kurma konusu hâlâ zorlu bir süreçtir. Bu çalışma, literatürü gözden geçirerek ve modelleri analiz ederek duyarlı web siteleri tasarlarken işlevsellik ve estetik arasında etkili bir dengenin nasıl sağlanacağını anlamayı amaçlamaktadır. Web sitesi duyarlılığının sağlanması, web sitesi işlevselliği ile tasarım estetiği arasında iyi bir denge kurmaya bağlı olduğu ortaya çıkmıştır. Çalışma ayrıca hıza ulaşmaya katkıda bulunan ana faktörlerin arayüz tasarımının ana ve alt sayfalar ile menülerin düzenlenmesi olduğunu ve sayfa tasarımının kalitesinin içeriğe erişimi açısından göz atmayı kolaylaştırdığını bulmuştur. Ayrıca simgelerin ve hareketlerin uygun şekilde kullanılması kullanıcı deneyimini geliştirir ve yanıt hızının elde edilmesine katkıda bulunur. Estetik açıdan bakıldığında sitenin markasına ve görsel kimliğine uygun renk kullanımı, tasarımı daha uyumlu ve farklı kılmakta, basit ve iyi tipografi ise metinlerin kolay okunabilir ve fark edilebilir olmasını sağlamaktadır. Duyarlı web siteleri tasarlarken işlevsellik ve estetik arasında bir denge kurmak kullanıcı deneyimini geliştirebilir ve sitenin kullanılma oranını en üst düzeye çıkarabilir. Bu çalışma, National Geographic, The New York Times Magazine, Amazon, Harvard Üniversitesi ve AirbnbApp platformunun web sitelerini temsil eden beş modeli analiz etmiş ve web siteleri geliştirmede duyarlı tasarımın ve kullanıcı deneyimini ortaya koymuştur. Her durumda, bilginin yayılmasında, haberlerin ulaştırılmasında, çevrimiçi alışverişin kolaylaştırılmasında, öğrenmede veya turistik kiralama deneyiminde sorunsuz ve etkili bir kullanıcı deneyimi sağlama taahhüdü, bu firmaların başarısında etkili olmuştur. Estetik, bu sitelerin markalaşma ve görsel kimlik açısından çekiciliğini ve profesyonelliğini arttırmada çok önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca, farklı gereksinim ve tercihleri karşılayan zengin, çeşitli içerik ile gezinmeyi kolaylaştıran ve basitleştiren bir arayüz tasarımıyla karakterize edilen gelişmiş işlevler ve içeriğe kolayca ulaşmayı sağlayan etkili arama araçları sunarak ideal bir denge sağlamayı da başarmaktadır. Sitelerin kimliğini güçlendiren estetik değer ve görsel çekicilik katan renklerin akıllı kullanımıyla, harika görüntüler ve olağanüstü tipografiye ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
In our contemporary digital age, websites have become a vital tool for communicating and providing information and services. In response to the development of Internet technology and the increasing spread of smart phones and tablets, the design of responsive websites has become essential to ensure the provision of an excellent experience for users. However, the issue of achieving a balance between functionality and aesthetics remains a challenge. Continuing. This study aims to understand how to achieve an effective balance between functionality and aesthetics in designing responsive websites through reviewing the literature and analyzing models. It turns out that achieving website responsiveness depends on a good balance between website functionality and design aesthetics. The study also found that the main factors that contribute to achieving speed are interface design and organization of main and sub-pages and menus, and that the quality of page design makes the content easy to access and browse. In addition, using icons and motion appropriately enhances the user experience and contributes to achieving speed of response. From an aesthetic point of view, the use of colors in accordance with the brand and visual identity of the site makes the design more harmonious and distinct, and simple and good typography makes texts easily readable and noticeable. It is worth noting that this study highlights the importance of achieving a balance between functionality and aesthetics in designing responsive websites, as This balance can enhance the user experience and maximize the usefulness of the site. This study analyzed the five models that represent the websites of National Geographic, The New York Times Magazine, Amazon, Harvard University, and the Airbnb platform, and focused on the importance of responsive design and user experience in developing websites. In each case, the commitment to providing a smooth and effective user experience, whether in disseminating knowledge, delivering news, facilitating online shopping, learning, or the tourist rental experience, was instrumental in its success. Aesthetics, branding and visual identity play a crucial role in enhancing the attractiveness and professionalism of these sites. It has also succeeded in achieving an ideal balance between providing rich, diverse content that meets different requirements and preferences, and advanced functions characterized by interface design that makes browsing easy and simplified, and by providing effective search tools to access the content easily, in addition to an attractive visual experience represented by wonderful images and exceptional typography, with the intelligent use of colors that enhance The identity of the sites and adds aesthetic value and visual attraction.