Artırılmış gerçeklik uygulamalarıyla zenginleştirilmiş argümantasyon yönteminin ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin kavramsal öğrenmelerine ve öz-yeterlik düzeylerine etkisi
The impact of enriched argumentation method with augmented reality applications on the conceptual learning and self-efficacy levels of fourth grade elementary school students
- Tez No: 846034
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM SADİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu araştırmada, artırılmış gerçeklik uygulamasına yönelik hazırlanan etkinliklerin ve bu etkinliklerle zenginleştirilmiş argümantasyon yönteminin ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin“Maddenin Özellikleri”ünitesindeki kavram öğrenmelerine ve öz-yeterliklerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda veri toplama aracı olarak Tatar vd. (2009) tarafından geliştirilen“Fen ve Teknoloji Dersi Özyeterlik Ölçeği (FTÖÖ)”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Maddenin Özellikleri Kavram Öğrenme Testi (KÖT)”kullanılmıştır. Araştırmanın odak noktası artırılmış gerçeklik uygulamalarının ve argümantasyon yönteminin bu değişkenler üzerinde etkisinin olup olmadığının belirlenmesidir. Araştırma, nicel araştırma desenlerinden kontrol gruplu ön test-son test yarı-deneysel desenle gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklemini Konya il merkezinde bulunan bir devlet okulunda öğrenim görmekte olan üç farklı şubedeki toplam 78 dördüncü sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Şubeler iki deney ve bir kontrol grubu olarak belirlenmiştir ve grupların her birinde 26 öğrenci bulunmaktadır. Bu çalışmada, deney grubu 1 öğrencilerine artırılmış gerçeklik uygulamalarıyla desteklenmiş argümantasyon temelli öğretim, deney grubu 2 öğrencilerine sadece artırılmış gerçeklik uygulamaları sunulmuştur. Kontrol grubunda ise mevcut fen bilimleri dersi öğretim programı uygulanmıştır. Çalışmanın ölçekleri deneysel uygulama öncesi ön-test ve deneysel uygulama sonrası son-test olarak uygulanmış ve veriler elde edilmiştir. Verilerin analizi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve çok değişkenli varyans analizi (MANOVA) ile yapılmıştır. Kavram öğrenme testi son-test sonuçları incelendiğinde, artırılmış gerçeklik uygulamalarının ve artırılmış gerçeklik uygulamalarıyla desteklenmiş argümantasyon etkinliklerinin öğrencilerin kavram öğrenmeleri üzerinde olumlu bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Fakat, artırılmış gerçeklik uygulamalarıyla desteklenmiş argümantasyon etkinliklerinin ve sadece artırılmış gerçeklik uygulamalarının kullanıldığı deney grubu 1 ve deney grubu 2 arasında“KÖT”son-test ortalamaları açısından anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Deney grubu 1, deney grubu 2 ve kontrol grubu arasında öz-yeterlik ölçeğinin son-test ortalamaları incelendiğinde her üç grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığın olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was to examine the effects of augmented reality application-based activities and argumentation enriched with these activities on the conceptual learning and self-efficacy of fourth-grade primary school students in the 'Properties of Matter' unit. To achieve this goal, the 'Science and Technology Self-Efficacy Scale (STSES)' developed by Tatar et al. (2009) and the 'Concept Learning Test on Properties of Matter (CLTPM)' developed by the researcher were used as data collection tools. The focus of the research is to investigate the effects of augmented reality applications and the argumentation method on these variables. The research was conducted with a quasi-experimental design of pre-test-post-test control groups, which is one of the quantitative research designs. The sample of the study consists of a total of 78 fourth-grade students studying in three different branches of a state school in the center of Konya province, Turkey. The branches were determined as two experimental groups and one control group, each consisting of 26 students. In this study, experimental group 1 was provided with argumentation-based science education supported by augmented reality applications, experimental group 2 received science education only through augmented reality applications, while the control group was taught using the regular science curriculum. The scales of the study were applied as pre-test before the experimental application and as post-test after the experimental application, and the data were obtained. The data were analyzed using one-way analysis of variance (ANOVA) and multivariate analysis of variance (MANOVA) on SPSS. When examining the results of the pre-test, no statistically significant difference was found among the experimental group 1, experimental group 2, and control groups in terms of the pre-test averages for“ CLTPM ”and“ STSES.”These results indicate that the groups were comparable before the interventions. Upon analyzing the post-test results of the conceptual learning test, it was determined that augmented reality applications and augmented reality-supported argumentation activities had a positive effect on students' conceptual learning. However, no significant difference was detected in the post-test averages for“ CLTPM ”between experimental group 1, which used augmented reality-supported argumentation activities, and experimental group 2, which solely utilized augmented reality applications. When examining the post-test averages of the self-efficacy scale among experimental group 1, experimental group 2, and the control group, no statistically significant differences were observed among the three groups.