Denetim, risk yönetimi ve bilgi teknolojileri alanındaki mesleklerin niteliklerinin iş ilanları üzerinden incelenmesi
An examination of the qualifications of professions in the fields of auditing, risk management and information technologies through job postings
  1. Tez No: 846040
  2. Yazar: HAMZA SARAÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİS KIRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denetim ve Risk Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
2010'lu yılların ikinci yarısından itibaren ortaya çıkan yapay zeka, blockchain, bulut bilişim, veri analitiği, tahmine dayalı analitik, robotik süreç otomasyonu, nesnelerin interneti (IOT) ve dronların ortaya çıkması dijital dönüşüme neden olmuştur. Küreselleşme, değişimin hızı ve karmaşıklığı, iş gücü çeşitliliği, iletişim teknolojisindeki gelişmeler ve toplam kalite yönetimi gibi olguların yanında Covid-19 pandemi salgını sonrası, dijital dönüşüm iş dünyasında daha önce hiç görülmediği kadar önem kazanmaya başlamış ve her alanda olduğu gibi işgücü niteliklerini de değiştirmiştir. Bu bağlamda, çalışma tüm sektörlerde hızla gelişen dijital dönüşümün denetim, risk yönetimi ve bilgi teknolojileri (BT) alanında mevcut meslekler için gerekli olan yetkinlikleri, sektörün reel ihtiyaçlarını yansıtan iş ilanlarını inceleyerek ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda, Türkiye'de denetim, risk yönetimi ve bilgi teknolojileri (BT) alanında mevcut meslekler istihdamına yönelik www.kariyer.net sitesinden toplanan 1014 iş ilanı içerik analizi ile incelenmiştir. Analiz neticesinde, en çok aranan beceriler incelendiğinde; yumuşak beceri setinin teknik beceri setine göre daha fazla talep edildiği tespit edilmiştir. Ayrıca, iş ilanlarında sertifikalarının oldukça düşük oranda talep edildiği görülmüş, sertifika eğitimi olgunluğunun yeterli seviyede olmadığı değerlendirilmiştir. Son olarak, dijitalleşmenin yaygınlaşması ile birlikte teknolojik araçların çoğalmasına rağmen, hala Microsoft Office becerilerinin teknik beceri setinde en çok talep edilen becerilerden biri olması, bu mesleklerin dijital çağın gerekleriyle uyumlu teknik becerileri göz ardı ettiğini göstermiştir. Sonuç olarak, çalışmanın çıktıları bir bütün olarak ele alındığında, iletişimi güçlü, analitik düşünce yapısına sahip, İngilizceye hâkim, takım çalışmasına uygun, çalışacağı meslek için gerekli sektör/süreç/özel alan tecrübesi olan ve yeterli teknoloji bilgisine sahip adayların denetim, risk yönetimi ve bilgi teknolojileri (BT) alanındaki pazarında bir adım önde olacağı görülmektedir. Bu bağlamda, bu sonuçların çalışmanın kilit paydaşları olan adaylar, eğitim kurumları ile denetim ve risk yönetimi sektöründeki işverenlere olumlu katkı sunacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The emergence of artificial intelligence, blockchain, cloud computing, data analytics, predictive analytics, robotic process automation, Internet of Things (IoT) and drones since the second half of the 2010s has led to digital transformation. In addition to phenomena such as globalization, speed and complexity of change, diversity of workforce, developments in communication technology and total quality management, digital transformation has become more important than ever before in the business world after the Covid-19 pandemic outbreak and has changed the qualifications of the workforce as in every field. In this context, the study aims to reveal the competencies required for existing professions in the field of audit, risk management and information technologies in the rapidly developing digital transformation in all sectors by examining job postings that reflect the real needs of the sector. In this context, 1014 job postings collected from www.kariyer.net for the employment of existing professions in the field of audit and risk in Turkiye were analyzed through content analysis. As a result of the analysis, when the most sought-after skills were analyzed, it was found that the soft skill set was demanded more than the technical skill set. In addition, it was observed that certificates were demanded at a very low rate in job postings, and it was evaluated that the maturity of certificate training was not at a sufficient level. Finally, despite the proliferation of technological tools with the spread of digitalization, the fact that Microsoft Office skills are still one of the most demanded skills in the technical skill set has shown that these professions ignore technical skills compatible with the requirements of the digital age. As a result, when the outputs of the study are considered as a whole, it is seen that candidates with strong communication skills, analytical mindset, command of English, teamwork skills, sector/process/special field experience required for the profession they will work in, and sufficient technology knowledge will be one step ahead in the labor market in the field of audit, risk management and information technologies. In this context, it is considered that these results will contribute positively to the key stakeholders of the study, namely candidates, educational institutions and employers in the audit, risk management and information technologies sector.