Ortaöğretim kurumlarında görevli öğretmen ve yöneticilerin bilgisayar kullanımına ilişkin kaygı düzeylerinin belirlenmesi
Secondary education teachers and administrators to determine the levels of anxiety regarding using computer
- Tez No: 846039
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET METİN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırma ortaöğretim okullarında görevli yönetici ve öğretmenlerin bilgisayar kullanımına ilişkin kaygı düzeylerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Katılımcılara kişisel bilgi formu ile bilgisayar kaygılarını ölçmek için bilgisayar kaygı ölçeği uygulanmıştır. Çalışma Çankırı ili merkez ilçesinde 2022-2023 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde tüm ortaöğretim okullarındaki 313 öğretmen ve 51 yöneticiye uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 26.0 programı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre ortaöğretim okullarında görevli öğretmenlerin bilgisayar kullanımına ilişkin kaygı düzeylerinin cinsiyetlerine, hizmet yıllarına, bilgisayar sahibi olmalarına, bilgisayarı kullanma sıklığına göre anlamlı fark gösterirken; yaşlarına, öğrenim durumlarına, görev yerlerine ve bilgisayar kullanımı ile ilgili ders almalarına göre anlamlı fark göstermemektedir. Yöneticilerin bilgisayar kullanımına ilişkin kaygı düzeylerinin cinsiyetlerine, öğrenim durumlarına, görev yerlerine, bilgisayar sahibi olmalarına, bilgisayarı kullanma sıklığına ve bilgisayar kullanımı ile ilgili ders almalarına göre anlamlı fark bulunmazken; yaşlarına ve hizmet yıllarına göre anlamlı fark bulunmuştur. Elde edilen bulgular ışığında öğretmenlerin bilgisayar kullanımına ilişkin kaygı düzeylerinin cinsiyet, bilgisayar sahibi olma, bilgisayarı kullanma sıklığı gibi bağımsız değişkenlere göre farklılık gösterdiği belirlenirken, yöneticilerde aynı farklılıklar tespit edilmemiştir. Bunun nedeni olarak yönetici olabilmek için öğretmenlikte en az 3 yıllık hizmet sürenin olması gerekmektedir. Öğretmenler yönetici olmadan önce birçok defa bilgisayar kullanmak zorunda olmaları ve bu zorunluluktan dolayı bilgisayar kullanmaları, yönetici olduklarında bilgisayar kullanımına ilişkin kaygı düzeylerinde olumlu yönde fark göstermektedir. Orta yaş ve üzerindeki yöneticilerde bilgisayar kaygıları tespit edilmiştir. Orta yaş ve üzerindeki yöneticilere belli aralıklarla kurs ve seminerler düzenlenmesi, bilgisayar kaygılarında olumlu fark göstereceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was made to find out the level of anxiety of directors and teachers regarding using computers charged in secondary schools. To measure the anxiety of computer and personal information form were carried out to participants. This research was applied to 313 teachers and 51 directors in all secondary school in the centre of Çankırı at the term of spring in 2022-2023 education year. The datum was analyzed with the SPSS 26.0 program. According to finding the research although the teachers charged in secondary schools the level of anxiety regarding using computer is meaningful different related to their sexuality, the period of their service owning a computer, the frequency of using computer, is not different according to their ages, their education, the place of their duties, having a course about using computer. The level of anxiety regarding using computer of the directors is not found a meaningful different according to their sexuality, their education, the place of their duties, owning a computer, the frequency of using computer and having a course about using computer. There was found a meaningful different according to their ages and the period of their service. With the findings of research the level of anxiety regarding using computer of teachers displays difference according to independent changeables like sexuality, owing a computer, the frequency of using computer. But these differences are not found in directors. For this, to be a director, there must be 3 years service as a teacher. Teachers before being a director have to use computers many times and this obligation shows a positive difference the level of anxiety regarding using computer. When teachers become directors. The anxiety is found out at the directors at the middle ages and over ages. It is thought that arrangement courses and seminar in certain intervals show a positive difference to the directors at the middle ages and over ages.