Ortaokul öğrencilerinin akademik başarısında sosyo-ekonomik statünün ve aile katılımının etkisi
The effect of socio-economic status and family participation on academic success of secondary students
- Tez No: 846059
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU TAŞFİLİZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜŞRA ALPARSLAN ÖZÇEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın temel amacı Ortaokul öğrenci velilerinin sosyoekonomik statü, akademik başarı ve aile katılım düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda ilişkisel tarama modeli ile yürütülen bu çalışmada basit seçkisiz örnekleme yöntemiyle 428 veliye ulaşım sağlanmıştır. Velilerin 364'ü kadın ve 48'i ise erkektir. Öğrencilerin cinsiyet dağılımı incelendiğinde 205'inin kız ve 223'ünün ise erkek olduğu görülmüştür. Tamamen gönüllülük esasına dayalı olan bu çalışmada veriler toplanmadan önce ilgili birimlerden izinler alınmıştır. Araştırmaya katılan velilere Bilgilendirilmiş Onam Formu, Demografik Bilgi Formu,“İlköğretimde Okul ve Aile Katılımı Ölçeği/Veli Formu”sırasıyla uygulanmıştır. Verilerin analizinde, SPSS 24.00 programı kullanılmıştır. Araştırmada ele alınan sosyoekonomik statü kavramı gelir durumu ile, akademik başarı da not ortalamasıyla ölçümlenmiştir. Yapılan analizler sonucunda, araştırma kapsamında ele alınan demografik değişkenlerin anlamlı farklılıklara sebebiyet verdiği gözlemlenirken aynı zamanda sosyoekonomik statü ve akademik başarının aile katılımı ile ilişkili olduğu noktalar saptanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular ve araştırmada ele alınan değişkenlere ilişkin sonuçlar bulgular kısmında açıklanarak, ilgili sonuçlar literatür desteği ile tartışma bölümünde detaylı olarak tartışılmış ve araştırmanın son kısmında önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this research is to examine the relationship between the socioeconomic status, academic achievement, and parental involvement levels of middle school students' parents. To achieve this goal, a relational survey model was used, and 428 parents were reached through simple random sampling. Of these parents, 364 were female and 48 were male. When examining the gender distribution of the students, it was observed that 205 were female and 223 were male. Permissions were obtained from relevant departments before data collection for this voluntary study. Informed Consent Form, Demographic Information Form, and 'Parent Form of School and Family Participation Scale in Primary Education' were respectively administered to participating parents. SPSS 24.00 was used for data analysis. The concept of socioeconomic status addressed in the study was measured by income level, and academic achievement was measured by grade point average. The analysis revealed that the demographic variables examined in the study led to significant differences. The findings and results related to the variables examin0ed in the study are explained in the results section. Additionally, it was found that socio-economic status and academic achievement were related to parental involvement. The relevant results have been discussed in detail with the support of the literature in the discussion section, and recommendations have been provided in the final part of the research.