Endüstri 4.0 uygulamalarının muhasebe mesleğine etkileri: Bir müfredat önerisi
The impact of industry 4.0 application on the accounting profession: A curriculum recommendation
- Tez No: 846064
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET CEMKUT BADEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Muhasebe mesleği, başta teknolojik gelişmeler olmak üzere sürekli evrim ve dönüşüm geçirmiş en eski mesleklerden biridir. İnsan etkileşiminin bir yansıması olarak, muhasebe mesleğinin gelişimi tarih boyunca ekonomik, sosyal ve teknolojik ilerleme ile iç içe olmuştur. Bu teknolojik ilerlemenin doruk noktası, benzeri görülmemiş teknolojik atılımlarla karakterize edilen, zamanın önemli bir noktasını ifade eden dördüncü sanayi devriminde açıkça görülmektedir. Son yıllarda, bilgi teknolojisi değişimin hızını hızla artırarak derin bir dönüşüme yol açmıştır. Çığır açan teknolojik atılımların damgasını vurduğu dördüncü sanayi devrimiyle birlikte, muhasebe mesleği de bu gelişmiş teknik ortamda başarılı olmak için döneme uygun değişimler geçirmelidir. Bu çalışma, dördüncü sanayi devrimi bağlamında muhasebe mesleğinin geleceğini öngörmeyi amaçlamaktadır. Mesleğin gelişimini tarihsel olarak analiz ederek ve dört büyük muhasebe firmasının bakış açılarını niteliksel olarak inceleyerek, kapsamlı bir anlayış kazanılabilmektedir. Çalışma özellikle bu dönemi tanımlayan ileri teknolojilere odaklanmaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma muhasebe eğitim sistemini geliştirmek için proaktif bir yaklaşım önermektedir. Mezunların giderek daha sofistike hale gelen teknik bir ortamda başarılı olmaları için gerekli beceri ve deneyimlerle donatılması, mesleğin dijital çağda başarılı bir şekilde yol almasını sağlayabilmektedir. Entegre bir akademik ve uygulamalı müfredat sayesinde, geleceğin muhasebecileri, muhasebe mesleğinin değişen ortamını kucaklamaya ve sürekli büyümesine etkili bir şekilde katkıda bulunmaya hazır olacaklardır.
Özet (Çeviri)
The accounting profession stands as one of the oldest vocations, having undergone continuous evolution and transformation, primarily driven by technological advancements. As a reflection of human interaction, the development of the accounting profession has remained intertwined with economic, social, and technological progress throughout history. The culmination of this technological progress is evident in the fourth industrial revolution, which signifies a pivotal point in time, characterized by unprecedented technological breakthroughs. In recent decades, information technology has rapidly accelerated the pace of change, ushering in a deep transformation. With the advent of the fourth industrial revolution, marked by groundbreaking technological breakthroughs, the accounting profession must undergo corresponding shifts to thrive in this advanced technical landscape. This study aims to anticipate the future of the accounting profession within the context of the fourth industrial revolution. By analysing the profession's development historically, and examining the perspectives of the big four accounting firms qualitatively, a comprehensive understanding can be gained. Particularly, the study focuses on advanced technologies that define this era. In conclusion, this study proposes a proactive approach to enhance the accounting education system. By equipping graduates with the requisite skills and experiences to excel in an increasingly sophisticated technical environment, the profession can successfully navigate the digital era. Through an integrated academic and practical curriculum, future accountants will be well-prepared to embrace the evolving landscape of the accounting profession and contribute effectively to its continued growth.