Oryantalistlerin gözünden İslam fetihleri gerçekleri sunma ve olayları analiz etme çalışması
A study of presenting the facts and analyzing the events of Islamic conquests from the perspectives of orientalists
  1. Tez No: 846076
  2. Yazar: MOHANAD MAHIH HRAT AL-AZZAWI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN EFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma oryantalizmin tarihini, amaçlarını ve ürettiği literatürü açıklamaktadır. Bu kapsamda oryantalistlerin İslam fetihleri hakkındaki görüşleri ve sömürgecilik faaliyetleri ile ilişkileri kendi eserlerinden faydalanarak ele alınmıştır. Öncelikle İslam fetihlerinin amaçları ve toplumsal etkileri ile ilgili oryantalistlerin görüşlerine yer verilmiştir. Ardından oryantalistlerin sömürgecilik faaliyetlerinin öncülü olarak dinler ve İslam toplumları arasında mezhebî ayrılıkları körüklemesine ve milliyetçilik tartışmalarını desteklemesine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study explains the history, aims and literature of orientalism. In this context, the views of orientalists on the Islamic conquests and their relations with colonial activities are discussed by making use of their own works. First of all, the views of orientalists about the aims and social effects of the Islamic conquests are given. Then, it is mentioned that orientalists, as a precursor of colonial activities, fueled sectarian differences between religions and Islamic societies and supported nationalism discussions.