Çocuk renal transplant hastalarında dışkı mikrobiyotasının değerlendirilmesi
Evaluation of faecal microbiota in pediatric renal transplant patients
- Tez No: 846096
- Danışmanlar: PROF. DR. NUR CANPOLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Böbrek nakli, beraberinde getirdiği pek çok problemle birlikte bağırsak mikrobiyal kompozisyonunda da değişikliklere ve bu değişikliklerin yol açtığı çeşitli klinik sorunlara neden olabilir. Bu çalışmanın amacı böbrek nakilli çocuklar ile sağlıklı çocuklar arasında bağırsak mikrobiyotasındaki değişikliği, bakteriyel çeşitlilik ve zenginlik farklarını incelemekti. Bu kesitsel, gözlemsel, tek merkezli çalışmaya, 7 ila 21 yaş arasındaki 30 böbrek nakilli çocuk (medyan yaş 15,6 yıl, 15 kız) ve yaş ve cinsiyet oranı benzer 25 sağlıklı çocuk dahil edildi. Dışkı numunelerini toplama sırasında devam eden gastrointestinal enfeksiyonu olan, herhangi bir neden ile antibiyotik ya da probiyotik kullanan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Bağırsak mikrobiyotasını değerlendirmek için 16S rRNA gen dizileme tekniği kullanıldı. Hasta ve kontrol grubu arasında yaş, cinsiyet ve VKİ-SDS açısından fark yoktu. Bakteri çeşitlilik ve sayıları alfa ve beta çeşitlilik açısından değerlendirildiğinde iki grup arasında anlamlı fark yoktu. Buna karşılık daha ayrıntılı karşılaştırmalar yapıldığında; filum seviyesinde, Verrucomicrobiota'ların ve Proteobacteria'ların nakilli grupta anlamlı oranda yüksek bolluğu saptandı. Cins seviyesinde değerlendirme yapıldığında kontrol grubu ile karşılaştırıldığında hasta grubunda Verrucomicrobiota, Firmicutes, Actinobacteria ve Proteobacteria filumuna ait bazı cinslerde artma ve Eubacteriales ve Bacteroidetes filumuna ait bazı cinslerde ise azalma saptandı. Çalışmamız, pediatrik böbrek nakli hastalarının bağırsak mikrobiyotasındaki değişiklikleri inceleyen literatürdeki nadir çalışmalardan biridir. Böbrek nakilli çocuklarda özellikle cins bazında bakteri oranlarında anlamlı değişiklikler görülmüştür. Bağırsak mikrobiotasındaki bu gibi değişikliklerin özellikle böbrek nakli sonrasında klinikte sıkça gözlenen pek çok sorunun nedeni ve/veya sonucu olabileceği ön görülmektedir. Bu mikrobiyotal değişikliklerin neden-sonuç ilişkisini ve uzun dönem prognoz üzerindeki etkilerini belirlemek için daha kapsamlı çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
Renal transplantation can lead to changes in the intestinal microbial composition, along with many other problems it brings, and can cause various clinical issues resulting from these changes. The aim of this study was to examine the differences in gut microbiota, bacterial diversity, and richness between renal transplant children and healthy children. This cross-sectional, observational, single-center study included 30 renal transplant children aged 7 to 21 years and 25 healthy children with similar age and gender ratios. Patients with ongoing gastrointestinal infection during stool sample collection or using antibiotics or probiotics for any reason were not included in the study. The 16S rRNA gene sequencing technique was used to evaluate gut microbiota. There were no differences between the patient and control groups in terms of age, gender, and BMI-SDS. When bacterial diversity and numbers were evaluated in terms of alpha and beta diversity, there was no significant difference between the two groups. However, more detailed comparisons revealed a significantly higher abundance of Verrucomicrobiota and Proteobacteria at the phylum level in the transplant group. At the genus level, compared to the control group, an increase in some genera belonging to the phyla Verrucomicrobiota, Firmicutes, Actinobacteria, and Proteobacteria was observed in the patient group. Our study is one of the rare studies in the literature examining changes in the gut microbiota of pediatric renal transplant patients. It is anticipated that such changes in gut microbiota could be the cause and/or result of many problems commonly observed in the clinic after kidney transplantation.