Ayni haklarda eşyaya bağlılık ve hükümleri
The linkage to a thing among rights in rem and its provisions
  1. Tez No: 846105
  2. Yazar: HASAN ORAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Çalışmanın amacı eşyaya bağlı ayni hakları ve hükümlerini incelemektir. Eşyaya bağlı ayni hak kavramı ayni hakların sahibini belirlemede kullanılan bir ölçüttür. Buna göre iki ayrı taşınmazdan birisi üzerindeki ayni hak sahibi diğeri üzerindeki mülkiyet vasıtasıyla belirlenecektir. İki ayrı taşınmazın varlığı ortaya başkaca soruların varlığını gerektirmektedir. Zira birisi üzerindeki hakkın niteliği, kapsamı ve hükümleri diğer hak sahiplerinin haklarına zarar vermemesi gerekir. Bu sebeple çalışmada eşyaya bağlı bir şekilde kurulan mülkiyet, irtifak ve taşınmaz yükleri ele alınmıştır. Bu kavramlar açıklanmış ve hükümleri incelenmiştir. Bu bakımdan eşyaya bağlı mülkiyette malikin tasarruf yetkisini kullanması sonucunda taşınmazlarda oluşabilecek değişikliklere ayrıca dikkat çekilmiştir. Bundan başka eşyaya bağlı irtifakta hakkın kapsamı ve kullanılması ile ilgili hükümler incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise çalışmada sorulan sorulara çözüm önerileri getirilmiştir. Eserin yazılma sürecinde yargı kararlarından, doktrinden ve karşılaştırmalı hukuktan faydalanılmıştır. Böylelikle bu eserle eşyaya bağlı ayni hak kavramı ve hükümleri aydınlatılıp hukuk literatürüne katkıda bulunulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to study rights in rem that are linked to a thing and their provisions. The notion of right in rem that is linked to a thing is a measure to determine the holder of rights in rem. Thus the entitlement of a right in rem on an immovable of two different ones is determined by the ownership on the other one. The fact of two different immovables requires further questions. Because the quality, scope and provisions of the right of one immovable must not violate the rights of other right holders. Hence in this study the ownership, easement and real burden which are linked to a thing are discussed. These concepts are elaborated and their provisions are studied. In this regard, in case of ownership that is linked to a thing, changes on immovables as a consequence of the power of disposition performed by the owner are particularly remarked. Other than this, the provisions concerning the scope and operating of easement that are linked to a thing are investigated. In the conclusion section there exist offers for the questions in the study. During the process of writing this work there has been recoursed to decisions, opinions in doctrine and comparative law as sources. Thus it is aimed to contribute legal literature with this work by illuminating the notion of right in rem that is linked to a thing and its provisions.