Psikiyatristin hukuki sorumluluğu
Civil liability of the psychiatrist
- Tez No: 846106
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüzde pek çok hasta psikiyatri tedavisi almakta ve bu sayı gün geçtikçe artmaktadır. Buna karşılık hukuk düzeni diğer tıbbi uzmanlık alanlarına nazaran psikiyatri uzmanlarının görev, yetki ve sorumlulukları konusunda daha az düzenleme yapmıştır. Psikiyatri uzmanının niteliği hakkında kanuni bir düzenleme olmamakla beraber, psikiyatri hastası ile arasında kurulan tedavi sözleşmesi ilişkisi niteliği gereği vekalet sözleşmesi olarak değerlendirilmektedir. Bu kapsamda tezin ilk bölümünde psikiyatri uzmanı ve psikiyatri alanında görev alan diğer sağlık personelleri ile psikiyatri hastalarına uygulanan tedavi ve terapi yöntemleri açıklanmıştır. İkinci bölümde ise psikiyatrik tedavi sözleşmesi, unsurlarıyla ele alınmış ve bu sözleşmede hekim ile hastanın yükümlülüklerine değinilmiştir. Diğer sağlık uzmanlarından farklı olarak psikiyatri uzmanının fiillerinin sonucu hastalar için ağır ve geri dönülemez olabilmektedir. Dolayısıyla psikiyatri uzmanının yükümlülükleri ve bu yükümlülüklere aykırılık halleri de hukukumuzda bu hususu gözetecek şekilde belirlenmelidir. Uygulamada uygulayıcıların hukuki sürece hakim olmamaları, hem hasta hem de psikiyatrist yönünden birçok sorunu beraberinde getirmektedir. Bu çalışma ile amaçlanan, psikiyatrist ile hastası arasındaki teşhis ve tedavi sürecinin aydınlatılması ve yaşanabilecek hukuki uyuşmazlıkların hakkaniyete uygun çözüme kavuşturulmasına katkı sağlamaktır. Doktrinde çok değinilmeyen bu konunun açıklanması ile doktrine de katkı sağlanması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, many patients receive psychiatric treatment, and this number is increasing day by day. On the other hand, the legal system has made fewer regulations on psychiatrists' duties, powers and liabilities than other medical specialities. Although there is no legal regulation about the qualification of the psychiatrist, the treatment contract between the psychiatric patient and the treatment contract is considered a mandate contract due to its nature. In this context, the first part of the thesis explains the treatment and therapy methods applied to psychiatry specialists and other health personnel working in psychiatry and psychiatric patients. In the second part, the psychiatric treatment contract is discussed with its elements and the obligations of the physician and the patient are mentioned in this contract. Unlike other healthcare professionals, the consequences of the psychiatrist's actions can be severe and irreversible for patients. Therefore, the obligations of the psychiatrist and the cases of violation of these obligations should be determined in our law in a way that takes this matter into account. In practice, practitioners' lack of knowledge of the legal process brings about many problems for the patient and the psychiatrist. The aim of this study is to clarify the diagnosis and treatment process between the psychiatrist and his/her patient and to contribute to the equitable resolution of legal disputes that may arise. It is aimed to contribute to the doctrine by explaining this issue, which is not mentioned much in the doctrine.