İnerter ayarlı kütle sönümleyicilerin metasezgisel algoritmalar ile optimizasyonu
Optimization of tuned mass damper inerter via metheuristic algorithms
- Tez No: 846110
- Danışmanlar: PROF. DR. GEBRAİL BEKDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez çalışmasında, mevcut uzak fay deprem kayıtları kullanılarak inerter ayarlı kütle sönümleyicilerin (TMDI) optimizasyonu gerçekleştirilmiştir. İnerter ayarlı kütle sönümleyicinin (TMDI) optimum tasarımı, yapıya ve özelliklerine, tasarım amacına ve ayrıca deprem uyarımının frekans içeriğine bağlı olmaktadır. Uyarlanabilir Armoni Arama algoritması ile inerter ayarlı kütle sönümleyicisinin optimum parametreleri elde edilmiş ve yapının deprem yüküne karşı vereceği deplasman ve toplam ivme değerleri incelenerek TMDI sisteminin performansı değerlendirilmiştir. Optimizasyon sonucu elde edilen veriler analiz edilmiş, geleneksel ayarlı kütle sönümleyici (TMD) ile karşılaştırılmıştır. TMD ve TMDI sisteminin zaman tanım alanında analiz yapılmıştır. Sonuç olarak TMD ve TMDI sisteminin deplasmanı sırasıyla %21.87 ve %25.45, toplam ivmeyi ise sırasıyla %25.45 ve %19.59 oranında azalttığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, optimization of inert tuned mass dampers (TMDI) was carried out using existing remote fault earthquake records. The optimum design of an inert tuned mass damper (TMDI) depends on the structure and its properties, the design purpose, as well as the frequency content of the earthquake excitation. The optimum parameters of the inert tuned mass damper were obtained with the Adaptive Harmony Search algorithm, and the performance of the TMDI system was evaluated by examining the displacement and total acceleration values of the structure against the earthquake load. The data obtained as a result of the optimization was analyzed and compared with the traditional tuned mass damper (TMD). Analysis was performed in the time domain of the TMD and TMDI system. As a result, it was concluded that the TMD and TMDI systems reduced the displacement by 21.87% and 25.45%, respectively, and the total acceleration by 25.45% and 19.59%, respectively.