Determination of the geo-engineering properties and liquefaction potential of the quaternary deposits of Dalaman-Muğla/SW Anatolia
Dalaman-Muğla/GB Anadolu bölgesindeki kuvaterner çökellerin jeo- mühendislik özelliklerinin ve sıvılaşma potansiyelinin belirlenmesi
  1. Tez No: 846111
  2. Yazar: ORKUN TÜRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGUN KARACAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Geological Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 417
Özet
Sıvılaşma depremlerin meydana getirdiği, can ve mal kayıplarına yol açan en önemli zemin problemlerden biridir. Muğla ilinin Dalaman yerleşim alanının toprak zeminlerinin sıvılaşma potansiyeli de, çalışma alanının depremsellik açısından aktif olan Batı Anadolu'da bulunması sebebi ile çok yüksektir. Bu çalışma, Dalaman bölgesindeki çökellerin sıvılaşma potansiyellerinin en güncel yöntemler ışığında hesaplanmasını ve yapay sinir ağı modeli kullanılarak tahmin edilmesini amaçlamaktadır. Çalışmanın kapsamı ve amacı ışığında bölgedeki çökellerin sıvılaşma potansiyelleri güncel Türkiye Bina ve Deprem Yönetmeliğinde belirtilen yönergelere uygun olarak 5.5 ve 7.5 büyüklüklerindeki iki olası deprem senaryosuna göre hesaplanmıştır. Bir lokasyonda sıvılaşmanın olup olmayacağı önemli olduğu kadar, sıvılaşma kaynaklı deformasyonlar da büyük önem arzettiği için sıvılaşma kaynaklı deformasyonlar da incelenmiştir. Chi-Chi ve Kocaeli depremlerine ait sıvılaşma vaka geçmişleri ve bu bölgedeki sıvılaşabilen ve sıvılaşmayan toprak zeminlere ait veriler Çok Katmanlı Algılayıcı İleri Beslemeli makine öğrenme tekniği ile eğitilip bir denklem oluşturulmuştur. Daha sonra Dalaman bölgesine ait veriler bu denkleme aktarılıp Dalaman bölgesindeki çökellerin sıvılaşma potansiyelleri tahmin edilmiştir. Hesaplamalar Dalaman yerleşim alanındaki çökellerin 5.5 büyüklüğündeki bir depremde bile sıvılaşabilir olduğunu, 7.5 büyüklüğündeki bir depremde ise bölgedeki zeminlerin neredeyse tamamının sıvılaşacağını ortaya koymuştur. Yapay sinir ağı modeli Dalaman bölgesindeki zeminlerin sıvılaşma potansiyellerini tahmin etme konusunda başarılı sonuçlar ortaya koymuştur. Bölgedeki yapılaşmanın önemli bir bölümü eski olup eski deprem yönetmeliğine göre yapılmıştır. Ayrıca bölge yanal ve düşey yönde değişen zemin tipine bağlı olarak“diferansiyel oturma”problemi bakımından büyük risk altındadır. Bu yüzden bölgedeki eski yapıların kontrol edilmesi can ve mal kaybını önlemek adına büyük önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Liquefaction is one of the earthquake triggered soil problems which causes severe damages. Liquefaction potentials of the soils of the Dalaman Residential Area of Muğla Province is also significant due to its location in the tectonically active SW Anatolian Region. This paper aims to determine the liquefaction potentials of the sedimentary deposits using latest methods and to estimate the liquefaction potentials via artificial neural network model. Within the light of the scope and purpose of the study, liquefaction potentials of the sediments in the region were calculated for two possible earthquake scenarios of magnitude 5.5 and 7.5 in accordance with the guidelines specified in the current Turkish Earthquake Code. While it is important whether liquefaction will occur or will not in a location, liquefaction-induced deformations are also significant, so liquefaction-induced deformations have also been examined. The liquefaction case histories of the Chi-Chi and Kocaeli earthquakes and the data of the liquefied and non-liquefied soils in this region were trained with the Multi-Layered Perceptron Feed Forward machine learning technique and an equation has been created. Then, the data of the Dalaman region has been transferred to this pre-generated equation and the liquefaction potentials of the sediments in the Dalaman region have been estimated. Calculations have revealed that the sediments in the Dalaman residential area are liquefiable even in a 5.5 magnitude earthquake, and that almost all of the soil in the region will liquefy in a 7.5 magnitude earthquake. The artificial neural network model has demonstrated successful results in estimating the liquefaction potential of soils in the Dalaman region. A significant part of the construction in the region is old and has been built according to the old earthquake regulations. In addition, the region is at great risk of“differential settlement”problem depending on the ground type changing laterally and vertically. Therefore, checking the old buildings in the region is of great importance to prevent loss of life and property.