Sağlık çalışanlarının kırılgan narsisizm düzeylerine göre ölüm kaygısı, yalnızlık ve ölüme karşı tutumlarının incelenmesi
Examining death anxiety, loneliness, and attitudes toward death according to vulnerable narcissism levels of healthcare professionals
  1. Tez No: 846125
  2. Yazar: DIAA ALSHISHANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAYE SALTUKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, sağlık çalışanlarının kırılgan narsisizm düzeyleri ile ölüm kaygısı, yalnızlık ve ölüme karşı tutumları arasındaki ilişkinin incelemesi amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda araştırmaya 18-61 yaş aralığında olan toplam 326 sağlık çalışanı katılmıştır. Katılımcılardan verileri Kırılgan Narsisizm Ölçeği, Ölüm Kaygısı Ölçeği, UCLA Yalnızlık Ölçeği, Ölüme Karşı Tutum Ölçeği ve Demografik Bilgi Formundan oluşan anket tekniği aracılığıyla veri toplanmıştır. Kırılgan narsisizm düzeylerinin ölüm kaygısı, yalnızlık ve ölüme karşı tutumlarının ilişkisini görmek için yapılan istatistiki analizler sonucunda, kırılgan narsisizm düzeyleri ile ölüm kaygısının fiziksel değişimler alt boyutu arasında, kırılgan narsisizm düzeyleri ile yalnızlık arasında ve kırılgan narsisizm düzeyleri ile ölüme karşı tutumun tarafsız kabullenme ve yaklaşım kabullenme alt boyutu, kaçış kabullenme alt boyutu ve ölüm korkusu ve ölümden kaçınma alt boyutu arasında anlamlı farklılıklar ve ilişkiler elde edilmiştir. Analizlerden elde edilen sonuçlar literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the relationship between healthcare workers' vulnerable narcissism levels and their death anxiety, loneliness, and attitudes toward death. In accordance with this purpose, a total of 326 healthcare workers between the ages of 18-61 participated in this study. Data were collected from the participants through a questionnaire consisting of the The Vulnerable Narcissism Scale, The Death Anxiety Scale, The UCLA Loneliness Scale, The Attitude Toward Death Scale, and Demographic Information Form. As a result of the analyses conducted to see the relationship between the levels of vulnerable narcissism and death anxiety, loneliness, and attitudes toward death, a significant difference was found between the levels of vulnerable narcissism and the physical change sub-dimension of death anxiety, between the levels of vulnerable narcissism and loneliness, and between the levels of vulnerable narcissism and the neutral acceptance sub-dimension, escape sub-dimension, and fear of death and avoidance of death sub-dimension of the attitude toward death. The results obtained from the analyses were further discussed in the context of the literature.