Investigation of oxa type genes in multidrug resistant Escherichia coli isolated from patients with urinary tract infections in Baghdad
Bağdat'ta idrar yolu enfeksiyonlu hastalardan izole edilen çoklu ilaç dirençli Escherichia coli'de oxa türü genlerin incelenmesi
  1. Tez No: 846135
  2. Yazar: MUNA MAJEED ALI AL-MUSAWI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞİNASİ AŞKAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ DUNYA JAWAD RİDH AL-FAILY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Yaygın olarak E. coli olarak bilinen Escherichia coli, idrar yolu enfeksiyonlarının önde gelen etkeni olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu araştırmanın temel amacı, idrar yollarında iltihaplanmaya neden olan E. coli'nin patojenik suşlarını titizlikle izole etmektir. Araştırma, bu suşların spesifik kemoterapötik ajanlara, özellikle de oksa tipi gene bağlı olanlara karşı direncini kapsamlı bir şekilde değerlendirmeyi amaçlıyor. Gelişmiş Vitek 2 kompakt teknolojisi kullanılarak 150 idrar örneğinin incelenmesinde 75 örnekte E. coli tespit edildi. İzole edilen E. coli suşları, çeşitli antibiyotiklere karşı önemli direnç gösterdi. Amoksisilin/Klavulanik Asit (%90,7), Piperasilin/tazobaktam (%86,7), İmipenem (%86,7), Tikarsilin-klavulanik asit (%74,7), Meropenem (%73,3), Ampisilin dahil olmak üzere çeşitli antibiyotikler için direnç yüzdeleri oldukça yüksekti. -sulbaktam (%66,7), Sefepim (%66,7), Seftriakson (%66,7), Sefiksim (%62,7), Seftazidime (%62,7), Sefoksitin (%60), Siprofloksasin (%60), Doksisiklin (%56) ve Sefotaksim (%54,6). Bunun tersine, direnç, İmipenem+EDTA (%45,3), Sefaleksin (%40), Tobramisin (%33,3), Levofloksasin (%33,3), Amikasin (%22,6), Kolistin (%16), Tetrasikline (%9,3) karşı nispeten daha düşüktü. ve Trimetoprim/sülfametoksazol (%9,3). Ayrıca çalışma, E. coli'nin biyofilm üretimi açısından dikkate değer bir kapasitesini ortaya çıkardı. Suşların %44,4'ü güçlü biyofilm üreticisi, %31,1'i orta ve %24,4'ü zayıf biyofilm üreticisi olarak sınıflandırıldı. Araştırma aynı zamanda direnç genlerinin varlığını da gün ışığına çıkardı; suşların %10'u OXA-23 genini, %13,3'ü OXA-24 genini ve %33,3'ü OXA-69 genini barındırıyordu. Bu çalışma, güçlü biyofilm üretimi ve direnç genlerinin varlığı ile karakterize edilen E. coli suşlarının yaygınlığının altını çizerek, idrar yolu enfeksiyonları bağlamında antibiyotik direncinin ortaya çıkardığı zorlu zorluklara dair önemli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Escherichia coli, commonly known as E. coli, emerges as the predominant causative agent in urinary tract infections. The primary objective of this research is to meticulously isolate pathogenic strains of E. coli responsible for inducing inflammation in the urinary tract. The investigation aims to comprehensively evaluate the resistance of these strains to specific chemotherapeutic agents, particularly those linked to the oxa-type gene. In the examination of 150 urine samples, E. coli was discerned in 75 samples using the advanced Vitek 2 compact technology. The isolated strains of E. coli exhibited substantial resistance to a spectrum of antibiotics. The resistance percentages were notably high for various antibiotics, including Amoxicillin/Clavulanic Acid (90.7%), Piperacillin/tazobactam (86.7%), Imipenem (86.7%), Ticarcillin-clavulanic acid (74.7%), Meropenem (73.3%), Ampicillin-sulbactam (66.7%), Cefepime (66.7%), Ceftriaxone (66.7%), Cefixime (62.7%), Ceftazidime (62.7%), Cefoxitin (60%), Ciprofloxacin (60%), Doxycycline (56%), and Cefotaxime (54.6%). Conversely, resistance was comparatively lower against Imipenem+EDTA (45.3%), Cefalexin (40%), Tobramycin (33.3%), Levofloxacin (33.3%), Amikacin (22.6%), Colistin (16%), Tetracycline (9.3%), and Trimethoprim/sulfamethoxazole (9.3%). Moreover, the study uncovered a notable capacity of E. coli for biofilm production. Among the strains, 44.4% were classified as strong biofilm producers, 31.1% as moderate, and 24.4% as weak. The investigation also brought to light the presence of resistance genes, with 10% of the strains harboring the OXA-23 gene, 13.3% containing the OXA-24 gene, and 33.3% possessing the OXA-69 gene. This study underscores the prevalence of E. coli strains characterized by robust biofilm production and the existence of resistance genes, offering crucial insights into the formidable challenges posed by antibiotic resistance in the context of urinary tract infections.