Impact of partially non-ergodic probabilistic seismic hazard on risk assessment of RC buildings in Turkey
Türkiye'de betonarme yapıların risk değerlendirmesinde kısmi ergodik olmayan olasılıksal sismik tehlikenin etkileri
- Tez No: 846138
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA ERTUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Engineering Sciences, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma, geleneksel ergodik ve yakın zamanda ortaya atılmış olan kısmi ergodik olmayan yaklaşımlar kullanılarak elde edilmiş olasılıksal sismik tehlike analiz sonuçlarının deprem riski tahminleri üzerindeki etkisini karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Bu hedefle, Türkiye için geliştirilmiş iki kısmi ergodik olmayan yer hareketi azalım ilişkisi kullanılmıştır. Türkiye'de bulunan Doğu Anadolu Fay Hattı etkisi altındaki 4 yerleşim yeri seçilmiş ve bu yerleşim yerleri için geleneksel ergodik yaklaşım ve kısmi ergodik olmayan yaklaşımlar kullanılarak olasılıksal sismik tehlike hesaplanmıştır. Seçilen dört yerleşim yerinin her biri için, Deprem Etkisi Altında Binaların Tasarımı için Esaslar (2018) uyarınca olasılıksal deprem tehlike analiz sonuçları ile tutarlı ikişer kuvvetli yer hareketi kayıt takımı seçilmiş ve ölçeklendirilmiştir. Oluşturulan kayıt takımları Türkiye'de bulunan alçak ve orta yükseklikteki sünek betonarme yapıları temsil eden modellere uygulanmış ve bu yapıların deprem davranışı Deprem Etkisi Altında Binaların Tasarımı için Esaslar (2018) uyarınca gerçekleştirilen zaman tanım alanında doğrusal olmayan hesap yönteminin kullanılması ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the seismic risk estimates obtained based on Probabilistic Seismic Hazard Assessment (PSHA) employing both the traditional ergodic approach and a partially non-ergodic site-and source-specific approach. Two different partially non-ergodic ground-motion attenuation relationships available for Turkey are adopted for this purpose. For four sites located in Turkey under the predominant influence of Eastern Anatolian Fault, seismic hazard is estimated using both the traditional ergodic approach and partially non-ergodic approach. For each site, the hazard estimates of the two PSHa approaches are utilized to select and scale two sets of hazard-consistent ground-motion records according to the Turkish Design Princible for Buildings Subjected to Earthquakes (2018) that are employed to estimate the response of eight ductile structures representing the low- to mid-rise reinforced concrete buildings is Eastern part of Turkey. The seismic responses of these reinforced concrete structures are estimated by performing nonlinear response history analyses according to the Turkish Design Principles for Buildings Subjected to Earthquakes (2018) regulations.