Oral ateş düşürücü vermede kullanılan enjektör ve ilaç emziğinin ateşli çocuğun yaşam bulgularına etkisi
The effects of oral antipyretics medications given by enjektor and drug pacifier on vital si̇gns to child with fever
  1. Tez No: 846137
  2. Yazar: SERMİN DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU GÖZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş: Ateş, çocuklarda en sık görülen semptomlardan biridir ve beraberinde yaygın oral antipiretik kullanımı gelmektedir. İlacın tam doz uygulanması semptomlar ile etkili baş etmede anahtar rol oynamaktadır. Literatür incelendiğinde, doz kaybını önleyecek bir yöntem geliştirilmesinin gerekliliği mevcuttur. Bu gereklilikten yola çıkarak planladığımız çalışmamızda, oral parasetamol uygulamada kullanılan iki farklı ilaç verme yöntemi, klinik etkinlikleri açısından karşılaştırılmıştır. Yöntem: Etik kurul onayını takiben, Ocak 2021-Kasım 2021 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Acil Servisi'ne başvuran 0-24 ay aralığında ve çalışmaya dahil edilme kriterlerini taşıyan 100 çocuk çalışmaya alındı. Veri toplama aşamasında; Veri Toplama Formu ve Faces, Legs, Activity, Cry, Consolability (FLACC) ağrı ölçeği kullanıldı. Örneklem grubuna dahil edilen çocukların tamamında ilaç uygulama öncesi ve ilaç uygulama sonrasındaki 15., 30., 45., 60. dakikalarda yaşam bulguları ve ebeveyn, hemşire, gözlemci hemşire tarafından FLACC ağrı ölçeğinden aldıkları puanlar kaydedildi. İlaç emziği ve ilaç enjektörü gruplarına hemşire tarafından uygulanan ilacın dökülme durumu gözlemci hemşire tarafından kaydedildi. Bulgular: İlaç uygulama öncesi ve sonrasındaki takip dönemlerinde ateş düzeyleri arasında anlamlı farklılık görülmedi (p>0.05). Gruplar arasında yapılan KTA hızı ve dakika solunum sayısı karşılaştırmalarında, 30.
Özet (Çeviri)
Introduction: One of the most common symptoms in children is fever. Taking the full dose of the drug plays a key role in coping with symptoms effectively. When the literature is examined, it is necessary to develop a method to prevent dose loss. This study, which was planned due to this necessity, two different drug administration methods used in paracetamol administration were compared in terms of their clinical efficacy. Methods: Following the ethics committee approval, 100 consecutive children aged 0-2 years who admitted to the Pediatric Emergency Service of Istanbul University-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Faculty of Medicine, between January 2021 and November 2021 and meeting the inclusion criteria were included in the study. As a data collection tool; Data Collection Form and Faces, Legs, Activity, Cry, Consolability (FLACC) pain scale were used. Vital signs and scores from the FLACC pain scale were recorded by parents, researcher and observer nurses before and at the 15th, 30th, 45th, and 60th minutes after drug administration in all children included in the sample group. The spillage of the drug administered by the nurse to the drug pacifier and drug injector groups were recorded by the observer nurse. Results: There was no significant difference between fever levels before and after drug administration (p>0.05).