Virulence factors and antibiotic resistance properties of Pseudomonas aeruginosa isolated from different clinical sources
Farklı klinik kaynaklardan izole edilen Pseudomonas aeruginosa'nın virülans faktörleri ve antibiyotik direnç özellikleri
- Tez No: 846157
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA CAN KARAHAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ IMAN TAJER ABDULLAH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Pseudomonas aeruginosa, 42°C'de çoğalabilen, aerobik, spor oluşturmayan, düz veya hafif eğimli gram-negatif bir basildir. P. aeruginosa, yüksek mortalite ve morbidite ile sık enfeksiyonlara neden olur ve ürettiği virülans faktörlerinin çeşitliliği ve sürekli artan antibiyotik direnç oranları nedeniyle tedavisi zordur. Farklı klinik kökenlerden (idrar ve yara) 150 numune toplanacaktır. Bu örnekler MacConkey agar ve Cetrimide agar gibi farklı kültür besiyerlerinde tanımlanacak ve biyokimyasal testleri incelenecektir. Tanımlamanın ardından, P. aeruginosa izolatları daha sonra kullanılmak üzere -20°C'de %20 gliserol ile takviye edilmiş LB suyu içinde tutulacaktır. Sonuçlar Hastalardan ortalama 60 (%40) erkek ve 90 (%60) kadın olmak üzere toplam 150 numune alındı. Sonuçlar, hastalardan izole edilen tüm numunelerin, agar ortamı ve manitol tuzlu ağar gibi optimal kültür ortamlarında büyütülen bakteri üremesi için pozitif göründüğünü buldu. Sonuçlar, örneklerin 35'inde (%23,3) pozitif bakteri üremesi olduğunu gösterdi. P. aeruginosa'nın 35 klinik izolatının duyarlılık gösterdiği en yüksek direnç (%100) Eritromisin ve Ampisilin'e karşı bulundu. Sonraki en dirençli antibiyotikler Seftrakson (%95), Gentomisin (%80), Azitromisin (%65), Seftazidim (%60), Siprofloksasin (%45) olmuştur. P. aerugionsa'ya karşı en etkili ve düşük dirençli antibiyotikler arasında Levofloksasin (%30), Amikasin (%30), Sefotaksim (%20) yer almaktadır. Virülans faktörleri için, Besleyici jelatin besiyerinde, P. aeruginosa suşlarının 32'si (%91,4) jelatin hidroliz aktivitesi göstermektedir. P. aeruginosa suşlarının 18'i (%51,4) betahemolitik aktivite göstermektedir. 14 (%40) izolat kapsül oluşturabilmiştir. P. aeruginosa'nın 4 (%11,4) izolatında lipaz üretimi pozitif bulundu. 6 (%17,1) P. aeruginosa izolatında proteaz üretimi pozitif bulundu. 5 (%14,3) P. aeruginosa izolatı pozitif bulundu. Genetik çalışma için lasB geni (%72.2), lasA geni (%100), Apr geni (%94.4), Plc H geni (%100) ve ToxA geni (%100) en yaygın dört virülanstı. faktörler. Tüm P. aeruginosa izolatları 16S rRNA genine sahiptir.
Özet (Çeviri)
Pseudomonas aeruginosa is an aerobic, non-spore-forming, straight or slightly curved gram-negative bacillus that can reproduce at 42°C. P. aeruginosa causes frequent infections with high mortality and morbidity and is difficult to treat due to the diversity of virulence factors it produces and the constantly increasing antibiotic resistance rates. 150 samples collected from different clinical origins (urine and wound). These samples was identify on different culture media such as MacConkey agar and Cetrimide agar, and their biochemical tests was examine. After identification, P. aeruginosa isolates was keep in LB broth supplemented with 20% glycerol at -20°C for further use. The results of A total of 150 samples were taken from patients, with an average of 60 (40%) samples for males and 90 (60%) for females. The results found that all samples isolated from patients appeared positive for bacterial growth that were grown on optimal culture media such as agar media and manitol salt agar. The results showed that 35(23.3%) of the samples showed positive bacterial growth. the susceptibility of 35 clinical isolates of P. aeruginosa showed highest resistance (100%) was found against Erythromycin and Ampicillin. The next most resistant antibiotics were Ceftraxone (95%), Gentamicin (80%), Azithromycin (65%), Ceftazidime (60%), Ciprofloxacin (45%). Among most effective antibiotics against P. aeruginosa, with low resistant rate are Levofloxacin (30%), Amikacin (30%), Cefotaxime (20%). For virulence factors, In the nutrient gelatin media, 32 (91.4%) of P. aeruginosa strains demonstrate gelatin hydrolysis activity. 18 (51.4%) of P. aeruginosa strains demonstrate betahemolytic activity. 14(40%) isolates were able to produce a capsule. 4(11.4%) isolates of P. aeruginosa were positive for lipase production. 6(17.1%) isolates of P. aeruginosa were positive for protease production. 5(14.3%) isolates of P. aeruginosa were positive. For Genetic study, the lasB gene (72.2%), the lasA gene (100%), the Apr gene (94.4%), Plc H gene (100%), and the ToxA gene (100%) were the four most prevalent virulence factors. All P. aeruginosa isolates possessed the 16S rRNA gene.