Ukrayna dış politikasında Türkiye
Türkiye in Ukraine foreign policy
- Tez No: 846156
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SEYFETTİN EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Ukrayna, etkileyici tarihi ve stratejik coğrafi konumuyla dikkat çeken bir ülke olarak, dış politikasında sürekli olarak farklı ülkeler ve bölgelerle etkileşimde bulunmaktadır. Bu uluslararası puzzle'ın temel unsurlarından biri de Türk faktörüdür ki, bu faktör, Ukrayna'nın diğer ülkelerle ilişkilerinde ve bölgesel işbirliğinin gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır. Türkiye'nin Ukrayna'nın dış politikasına olan etkisini inceleyerek, bu ortaklığın diplomatik, ekonomik ve stratejik boyutlarını analiz etmek önemlidir. Bu çalışmada, Ukrayna ve Türkiye arasındaki etkileşimin ana unsurları ele alınarak, bu ortaklığın modern dünyada nasıl şekillendiği ve her iki ülke üzerinde nasıl bir etki yarattığı anlaşılmaya çalışılacaktır. Ukrayna ve Türkiye arasındaki ilişkilerin dış politikadaki araştırılması, günümüz dünyasında büyük bir önem kazanmaktadır. Artan jeopolitik zorluklar, uluslararası düzenin değişimi ve her iki ülkedeki siyasi, ekonomik ve kültürel değişim dinamikleri, bu konuyu uluslararası ilişkilerin daha fazla anlaşılması ve gelişimi için özellikle önemli kılmaktadır. Anahtar Kelimeler : Ukrayna, Türkiye, Savaş, Karadeniz Bölgesi, NATO, Dış Politika
Özet (Çeviri)
Ukraine, as a country with a fascinating history and a crucial geopolitical position, constantly interacts with various countries and regions in its foreign policy. One of the key components of this international puzzle is the Turkish factor, which plays a significant role in Ukraine's relations with other countries and in the development of regional cooperation. Examining the influence of Turkey on Ukraine's foreign policy, it is important to analyze the diplomatic, economic, and strategic dimensions of this partnership. This work will explore the key aspects of interaction between Ukraine and Turkey to understand how this partnership is formed and impacts both countries in the modern world. Research on the relations between Ukraine and Turkey in foreign policy is becoming increasingly relevant in today's world. The growth of geopolitical challenges, changes in the international order, as well as the dynamics of political, economic, and cultural changes in both countries, make this topic particularly important for further development and understanding of international relations. Key Words : Ukraine, Türkiye, War, Black Sea Region, NATO, Foreign Policy