İç göç sürecinde kadının rolü üzerine bir inceleme: Ardahan, Göle ilçesi örneği
An investigation on the role of women in the internal migration process: Ardahan, Göle district example
- Tez No: 846158
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERİVAN VARGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Günümüzde göç eski zamanların aksine etkisini ve hareketliliğini gün geçtikçe artırmaktadır. Dünya adeta bir göçler ağı alanına dönüşmüştür ve her geçen gün dönüşmeye de devam etmektedir. Göç, toplumsal değişimin önemli bir parçası olmasının yanı sıra toplumsal gerçeklikleri yeniden üretimini de gerçekleştiren bir olgudur. Göç beraberinde insanların birbirlerini tanımalarını, farklı toplumları deneyimlemeyi, kültürlerini ilişkilerini tanımayı da sağlamaktadır. Daha çok ekonomik temelde değerlendirilmeye tabi tutulmuşsa da sosyal bilimler alanında tek bir göç çeşidinden veya temelinden söz etmek mümkün değildir. Daha iyi bir yaşam umudu göçün belirleyici sebebi olabilir. Göç toplumda ve bireyde çok yönlü etkiler oluşturabilen bir olgudur. Bu çalışmada iç göç konusu toplumsal cinsiyet açısından ve kadını özneye alan bakış açısı çerçevesinde ele alınmıştır. Bu açıdan öncelikle görüşme soruları hazırlanmıştır. Hazırlanan sorular katılımcı kadınlara sorularak gerekli veriler ve cevaplar toplanmıştır. Metin haline dönüştürülen cevaplar MAXQDA 2020 programı kapsamında betimsel analiz yapılmıştır. Betimsel analiz sonucunda araştırma sorularına cevap aranmıştır. Sonuçlar ise; Kadınların göç deneyimiyle ilgili en önemli konulardan birisi çocukları için göç etmek isteyen ve bunu gerçekleştirmek için mücadele eden kadınlardır. Göle'ye göç ettikten sonra yaşam standartlarında meydana gelen değişimlere katılımcılar; daha iyi eğitim imkânı, daha rahat geçim imkânı, daha rahat sosyal hayat imkânları, temizlik durumunda iyileşme, çocuklarla daha kalite zaman geçirmeyi belirtmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, unlike the old times, migration is increasing its impact and mobility day by day. The world has almost turned into a network of migrations and it continues to transform day by day. In addition to being an important part of social change, migration is a phenomenon that reproduces social realities. Although it has been evaluated on an economic basis, it is not possible to talk about a single type or basis of migration in the field of social sciences. Hope for a better life may be the decisive reason for migration. Migration is a phenomenon that can create multifaceted effects on society and the individual. In this study, the issue of internal migration is discussed in terms of gender and the perspective that takes women as the subject. In-depth interview technique was used within the scope of the study. The aim of this study is to examine why the decision to migrate to Göle, which has no industry or business connection as a sector, and whether the role of women was effective in this decision. In this respect, first of all, interview questions were prepared. Necessary data and answers were collected by asking the prepared questions to the participating women. The answers that were converted into text were analyzed within the scope of the MAXQDA 2020 program. As a result of the descriptive analysis, answers to the research questions were sought. The results are; One of the most important issues regarding women's migration experience is that there are women who want to migrate for their children and struggle to achieve this. The participants stated that the differences in the living standards of women after migrating to Göle are better education opportunities, more comfortable living opportunities, more comfortable social life opportunities, improvement in cleanliness, and more quality time with children.