Periferik damar hastalığı tanılı hastalarda drug eluting balloon (deb) ve stent uygulamalarının güvenirliği, orta ve uzun dönem sonuçları
- Tez No: 846174
- Danışmanlar: PROF. DR. ANIL ÖZEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Periferik arter hastalığında yaygın olarak kullanılan endovasküler revaskülerizasyonun orta ve uzun dönem sonuçlarını ortaya koymak. Gereç ve Yöntem: Ağustos 2016 - Aralık 2018 arasında Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi'nde periferik arter hastalığı nedeni ile perkütan translüminal anjiyoplasti yapılan toplam 180 hasta alt ekstremite BTA ve Doppler USG ile damar açıklık oranları değerlendirildi. Bununla birlikte hedef lezyona tekrar girişim olmaması oranları retrospektif olarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda yer alan 180 hasta, medyan takip süresi 68 (dağılım, 61 – 94) ay olarak incelemeye alındı. Demografik verilere bakıldığında yaş ortalaması 63,0 ± 10,0 olarak bulunan hastaların büyük çoğunluğu erkek (n=157, %87,2) cinsiyetti. Ek hastalıklar ve semptomlar açısından anlamlı fark yoktu. Girişimlerin 163'ü (%90,6) teknik başarı ile sonuçlandı. Komplikasyon 7 (%3.9) hastada görüldü. Mortalite 23 (%12,8) hastada görüldüğünden uzun dönem sonuçlarda değerlendirilmeye alınamadı. Primer damar açıklığı 141 (%89,8) hastada görüldü. Hedef lezyona tekrar girişim yapılmayan hasta 141 (%89,2) idi. Sonuçlar: Periferik arter hastalığı tedavi edilebildiğinde yaşam kalitesini önemli şekilde artırmaktadır. Perkütan translüminal anjiyoplasti etkili ve güvenli tedavi seçenekleri arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: To reveal the medium and long-term results of endovascular revascularization, which is widely used in peripheral arterial disease. Materials and Methods: Between August 2016 and December 2018, a total of 180 patients who underwent percutaneous transluminal angioplasty due to peripheral arterial disease in Turkey Yüksek İhtisas Hospital were evaluated with lower extremity CTA and Doppler USG, and vessel patency rates were evaluated. However, the rates of freedom from reintervention in the target lesion were evaluated retrospectively. Results: 180 patients included in our study were evaluated with a median follow-up period of 68 (range, 61 to 94) months. Considering the demographic data, the majority of the patients with a mean age of 63.0 ± 10.0 were male (n=157, 87.2%). There was no significant difference in terms of additional diseases and symptoms. 163 (90.6%) of the initiatives resulted in technical success. Complications were seen in 7 (3.9%) patients. Since mortality was seen in 23 (12.8%) patients, it could not be evaluated in the long-term results. Primary vessel patency was seen in 141 (89.8%) patients. There were 141 (89.2%) patients who did freedom from reintervention on the target lesion. Conclusion: When peripheral arterial disease can be treated, it significantly improves the quality of life. Percutaneous transluminal angioplasty is among the effective and safe treatment options.