Significance of green buildings for a sustainable energy future
Sürdürülebilir enerji geleceği için yeşil binaların önemi
- Tez No: 846202
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜLTEKİN AKINOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜRŞAD TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Energy, Architecture, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Giderek artan nüfus ve hızlı kentleşme, enerji tüketiminde ve çevresel tahribatta artışa yol açmaktadır. Bu sebeple, enerji tüketimi ve çevresel hasarın önemli bir payına sahip olan inşaat sektörünün sürdürülebilir bir gelecek için yeni stratejiler benimsemesi gerekmektedir ve bu stratejilerin en önemlilerinden biri de yeşil binalardır. Bu çalışma, yeşil binaların enerji verimliliğini artırma, çevresel etkileri en aza indirme ve bina sakinlerinin yaşam kalitesini yükseltmedeki potansiyelini ortaya koymaktadır. Araştırma, yeşil bina konseptinin evrimini, çeşitli yeşil bina sertifika sistemlerini, enerji verimliliği stratejilerini, yeşil bina tasarım ilkelerini ve Türkiye'de yeşil binaların yaygınlaşması için gereken mevcut durumu ve stratejiyi kapsamlı bir şekilde incelemektedir. Çalışmanın büyük bir kısmı, ODTÜ Teknokent'te bulunan Silikon Blok binasının enerji performansını Design Builder ve Energy Plus simülasyon programları kullanılarak analiz etmeye ayrılmıştır. Bu analiz, yeşil binaların faydalarını somut olarak göstermekte ve yapılan iyileştirmelerin enerji tüketimi ve CO2 emisyonları üzerindeki etkilerini gözlemlemektedir. Simülasyon sonuçları, mevcut binanın enerji tüketimi ve CO2 emisyon verilerini, enerji verimliliği iyileştirmeleri sonrasında elde edilen sonuçlarla karşılaştırmaktadır. Mevcut binanın toplam enerji tüketiminin 2.288.310,63 kWh, yıllık enerji tüketim maliyetinin 75.873 USD ve yıllık CO2 emisyonlarının 1.015.567 kgCO2 olduğu hesaplanmıştır. Yenilenebilir enerji sistemlerinin entegrasyonu ve enerji verimliliği iyileştirmeleri ile birlikte, simülasyon sonuçları toplam enerji tüketiminin %47,22 azalma ile 1.207.889,45 kWh'ye, toplam yıllık enerji maliyetinin %51,45 azalma ile 39.061 USD'ye ve toplam yıllık CO2 emisyonlarının %56,4 azalma ile 572.731,03 kgCO2'ye düştüğünü göstermektedir. Bu sonuçlar, yeşil binaların sürdürülebilir bir enerji geleceğine ve daha yaşanabilir bir dünyaya katkılarını somut olarak ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
With rapid urbanization and a growing population, energy consumption and environmental degradation are increasing drastically. The construction sector alone bears a significant burden, necessitating new strategies for a sustainable future and one of the most vital solutions is green buildings. This study highlights the potential of green buildings to boost energy efficiency, minimize environmental impact, and enhance occupant well-being. It comprehensively examines the evolution of the green building concept, various certification systems, energy efficiency strategies, design principles, and the current state and strategic needs for broader green building adoption in Türkiye. A substantial portion focuses on analyzing the energy performance of the Silicon Block building within METU Technopark, utilizing Design Builder and Energy Plus simulation tools. This analysis concretely demonstrates the benefits of green buildings while observing the impact of energy efficiency improvements on consumption and CO2 emissions. The simulation results compare the existing building's energy data with that obtained after implementing improvements. Initially, the building consumed 2,288,310.63 kWh, resulting in an annual energy cost of 75,873 USD and CO2 emissions of 1,015,567 kg of CO2. Following the integration of renewable energy systems and efficiency measures, the simulated data reveals a significant reduction: total energy consumption dropped by 47.22% to 1,207,889.45 kWh, annual energy cost by 51.45% to 39,061 USD, and total CO2 emissions by 56.4% to 572,731.03 kg of CO2. These results convincingly demonstrate the contribution of green buildings to a sustainable energy future and a more livable environment.