Öğretmen adaylarının afetlere yönelik tutumlarının sportif aktivite ve farklı değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of pre-service teachers' attitudes towards disasters in terms of sportive activity and its different dimensions
- Tez No: 846225
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İZZET UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Öğretmen adaylarının afetlere yönelik tutumlarının; bilişsel, duyuşsal ve davranışsal boyutlarda sportif aktivite ve farklı değişkenler doğrultusundaki etkilerinin incelenmesi ve literatüre katkı sağlamaktır. Yöntem: Araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak 10 maddeden oluşan kişisel bilgi formu, 23 madde ve 3 alt boyuttan oluşan (bilişsel, duyuşsal, davranışsal) Afet tutum ölçeği kullanılmıştır. Bulgular: SPSS25 paket programı kullanılarak 550 öğretmen adayının katıldığı çalışmada, 401 kadın, 149 erkek katılımcı bulunmaktadır. Katılımcıların yaş ortalaması 23,46 ± 3,44 , 434'ü çekirdek aile yapısına, 116'sı geniş aile yapısına sahiptir. 100 katılımcı kırsal bölgelerde, 450 katılımcı ise kentsel bölgelerde yaşamaktadır. 235 katılımcı bir afetle karşılaşmışken, 57'si yakınlarını afette kaybetmiştir. 147 katılımcı afet eğitimi almışken, 403 katılımcı almamıştır. 321 katılımcı aktif olarak spor yapıyor, spor yapan katılımcıların haftalık aktivite sürelerinin ortalaması ise 6,04 ± 5,09'dır. Araştırmada cinsiyetlerarası farklılıkta kadın katılımcıların istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenirken, katılımcıların artan yaş düzeyleriyle afet tutum ölçeği alt boyutlarıyla negatif yönlü anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır. Afet tutum ölçeği alt boyutları bilişsel ve davranışsal alt boyutlar afete maruz kalan, afette yakınını kaybeden, afet eğitimi alan ve sportif aktivitelere katılım gösteren bireyler lehine anlamlı farklılıklar içermektedir. Yanı sıra sportif aktivite süresinin davranışal alt boyutuyla pozitif yönlü anlamlı ilişki olduğu görülmektedir. Sonuçlar: Öğretmen adaylarının afetlere yönelik tutumlarının bilişsel, duyuşsal ve davranışsal boyutta çeşitli değişken ve sportif aktivite üzerinde olumlu etkileri olmuştur. Bu tutum yalnızca öğretmen adaylarının değil, öğrencilerin ve toplumun genel hazır bulunuşluluğu açısından büyük bir öneme sahip olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the effects of prospective teachers' attitudes towards disasters on cognitive, affective, and behavioral dimensions, and sporting activity, and to contribute to the literature. Method: A relational survey model was used in the study, which is one of the quantitative research methods. The data collection tool used in the study was a personal information form consisting of 10 items, and a disaster attitude scale consisting of 23 items and 3 sub-dimensions (cognitive, affective, behavioral). Findings: The study, which was conducted with the participation of 550 prospective teachers using the SPSS25 package program, included 401 female and 149 male participants. The average age of the participants was 23.46 ± 3.44, 434 of them had a nuclear family structure, and 116 had an extended family structure. 100 participants live in rural areas, and 450 participants live in urban areas. 235 participants had experienced a disaster, 57 of them had lost their loved ones in a disaster. 147 participants had received disaster training, and 403 had not. 321 participants are actively involved in sports, and the average weekly activity duration of participants involved in sports is 6.04 ± 5.09. In the study, statistically significant differences were observed in gender differences, while a negative significant relationship was found between the participants' increasing age levels and the sub-dimensions of the disaster attitude scale. The cognitive and behavioral sub-dimensions of the disaster attitude scale contain significant differences in favor of individuals who have been exposed to disaster, lost loved ones in a disaster, received disaster training, and participated in sporting activities. In addition, it is seen that the duration of sporting activity is positively correlated with the behavioral sub dimension. Conclusions: The attitudes of prospective teachers towards disasters have had positive effects on various variables and sporting activity in cognitive, affective, and behavioral dimensions. This attitude is thought to be of great importance not only for prospective teachers, but also for the general preparedness of students and society.