Deprem eğitiminde iki farklı öğrenme yaklaşımının öğretmen adaylarının zihinsel modellerine ve sürdürülebilir deprem farkındalıklarına etkisi
The effect of two different learning approaches in earthquake education on pre-service teachers' mental models and sustainable earthquake awareness
  1. Tez No: 965189
  2. Yazar: NERMİN MUSTAK
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. MERYEM GÖRECEK BAYBARS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Doğal afetler, toplumun ekonomik ve kültürel aktivitelerini olumsuz bir şekilde etkileyen, büyük çapta insan ve mülk kaybına yol açan, doğal etkenlerden kaynaklanan olaylardır. Literatür incelendiğinde doğal afetler jeofiziksel, hidrolojik, biyolojik, meteorolojik, klimatik ve dünya dışı olmak üzere altı gruba ayrılmaktadır. Jeolojik doğal afetlere örnek olarak depremler, volkanik patlamalar, toprak kaymaları ve heyelanlar verilebilir. Depremler, yaşadığımız coğrafyanın bir gerçeğidir ve potansiyel bir tehdittir. Depremlerin etkilerini azaltmak ve toplumların daha dirençli hale gelmesini sağlamak için, deprem ve insan boyutunun anlaşılması ve yönetilmesi önemlidir. Depremlere karşı hazırlığın temel taşı, toplumun eğitim düzeyidir. Literatür incelendiğinde; deprem eğitimi ve öğretimi ile ilgili yapılan çalışmalara sınırlı sayıda olduğu gözlemlenmiştir. Depremlerin zararlarından etkili bir şekilde korunmanın mümkün olduğu, ancak bu konuda etkili bir deprem eğitimi almanın gerekliliği göz önünde bulundurulduğunda toplumların depremlere karşı daha dirençli hale gelmesi ve can kayıplarını en aza indirmesi için etkili bir deprem eğitimi öğretimi yapılması büyük önem taşımaktadır. Deprem öğretimi yapılabilmesi için ilk önce öğretmen adaylarını bu konuda eğitime tabi tutulmasının yararlı olacağı düşünülmektedir. Bu noktada, öğretmen adaylarının deprem eğitimine yönelik donanımlı olmaları gelecek neslin afetlere hazırlıklı olmasına yardımcı olabilir. Ancak, bu konuda yetersiz çalışma bulunması, öğretmen adaylarının deprem eğitimi konusundaki eksikliklerinin farkına varılmasını ve bu alanda daha fazla araştırma yapılmasını gerektirmektedir. Bu durum, eğitimcilerin ve araştırmacıların bu alandaki önemli bir ihtiyaca odaklanmalarını gerektirmekte ve gelecekte daha fazla çalışmanın yapılmasına yol açmaktadır. Bu çalışmanın amacı, okul dışı öğrenme ortamları ve STEM etkinlikleri ile zenginleştirilmiş 5E öğrenme modelinin; fen bilgisi öğretmen adaylarının deprem ile ilgili zihinsel modellerine ve sürdürülebilir deprem farkındalıklarına etkisini tespit etmektir. Araştırma 2023-2024 eğitim öğretim yılı bahar döneminde, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği öğrencileri ile yürütülmüştür. Mevcut araştırma ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen ile yürütülmüştür. Deneysel uygulama beş hafta sürmüştür. Bu süreçte deney grubuna STEM etkinlikleri ile zenginleştirilmiş 5E öğrenme modeli; kontrol grubuna ise okul dışı öğrenme ortamları etkinlikleri ile zenginleştirilmiş 5E öğrenme modeli uygulanmıştır. Her iki gruba zihinsel model testi ve sürdürülebilir deprem farkındalık ölçeği ön test olarak uygulanmıştır. Bu uygulamanın ardından gruplara planlanan öğretimler eş zamanlı olarak gerçekleştirilmiştir. Öğretimin tamamlanmasından sonra belirtilen veri toplama araçları tekrar son test olarak uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, deney grubunda gerçekleştirilen STEM etkinlikleri ile zenginleştirilmiş 5E öğrenme modelinin, öğrencilerin depremle ilgili zihinsel modellerini anlamlı bir şekilde geliştirdiğini göstermektedir. Kontrol grubunda, öğrencilerin daha kapsamlı ve ilişkisel zihinsel modeller geliştirdiği gözlemlenmiştir, ancak bu gelişim deney grubuyla karşılaştırıldığında daha sınırlı kalmıştır. Sürdürülebilir deprem farkındalığı açısından, deney grubunda yapılan öğretim, öğrencilerin farkındalık seviyelerini belirgin şekilde artırmıştır. Kontrol grubundaki öğrencilerde ise deprem farkındalığı düzeyinde artış gözlemlenmiş, ancak bu artış deney grubundakilerle karşılaştırıldığında daha düşük seviyede olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Natural disasters are events caused by natural factors that negatively affect a society's economic and cultural activities, leading to large-scale loss of life and property. When the literature is examined, natural disasters are classified into six groups: geophysical, hydrological, biological, meteorological, climatic, and extraterrestrial. Examples of geological natural disasters include earthquakes, volcanic eruptions, landslides, and avalanches. Earthquakes are a reality of the geography we live in and pose a potential threat. Understanding and managing the human and earthquake dimensions are crucial for reducing the impacts of earthquakes and making societies more resilient. The cornerstone of preparedness against earthquakes is the education level of society. When the literature is reviewed, it is revealed that studies carried out on earthquake education and teaching are limited in number. It is possible to effectively protect against the damages caused by earthquakes. However, considering the necessity of receiving effective earthquake education, it is crucial to provide comprehensive earthquake education and training to make societies more resilient to earthquakes and minimize loss of life. It is believed that it is essential to first provide training for teacher candidates in this field for effective earthquake education. In this regard, equipping teacher candidates with the necessary knowledge about earthquake education can help future generations be better prepared for disasters. However, the limited research in this area emphasizes the need to raise awareness of the gaps in earthquake education among teacher candidates and requires further research. This situation may encourage educators and researchers to focus on a significant need in this area and lead to more studies in the future. The aim of this study is to determine the effect of the 5E learning model enriched with out-of-school learning environments and STEM activities in earthquake education on science teacher candidates' mental models related to earthquakes and sustainable earthquake awareness. The research was conducted during the spring semester of the 2023-2024 academic year with the students from the Department of Science Education at the Faculty of Education in Muğla Sıtkı Koçman University. The study employed a control group pretest-posttest quasi-experimental design. The experimental implementation lasted five weeks. During this period, the 5E instructional model enriched with STEM activities was applied to the experimental group, while the 5E instructional model enriched with out-of-school learning environment activities was applied to the control group. A Mental Model Test and a Sustainable Earthquake Awareness Scale were administered to both groups as pre-tests. Following this implementation, the planned instructional interventions were carried out simultaneously for each group. After completing the instruction, the same data collection instruments were reapplied as post-tests. The findings obtained from the study reveal that the 5E instructional model enriched with STEM activities in the experimental group significantly improved the students' mental models about earthquakes. In the control group, it was observed that students developed more comprehensive and relational mental models; however, this development was more limited when compared to the experimental group. In terms of sustainable earthquake awareness, the instruction in the experimental group significantly increased students' awareness levels. An increase in the level of earthquake awareness was also observed in the control group students; however, this increase was found to be at a lower level compared to the experimental group.