Konya kapalı havzasındaki bazı akarsuların sulama suyu kalitelerinin araştırılması
Investigating the irrigation water quality of some streams with in the Konya closed basin
- Tez No: 84623
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLA DORUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KONYA KAPALI HAVZASI'NDAKİ BAZI AKARSULARIN SULAMA SUYU KALİTELERİNİN ARAŞTIRILMASI Ali Dede TEKİN Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Müh. Anabflim Data Danışman : Yrd. Doç. Dr. Atila DORUM 1999, 101 Sayfa Jüri : Doç. Dr. Nizamettin ÇİFTÇİ Yrd. Doç. Dr. Atila DORUM Yrd. Doç. Dr. Ali BERKTAY Bu çalışma ile Konya Kapalı Havzaa'nda bulunan akarsulardan Soğuksu, Üstünler Suyu, Ekecik Deresi, Meram Çayı ve Bolhasan Deresi'nin (Topkaya Göleti Girişi) sulama suyu yönünden su kaliteleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla ilgili akarsulardan belirli aralıklarla alman su örneklerinin analizleri yapılmıştır. Bu analizler sonucunda Na+, K*, Ca^+Mg**, COT, HCO3“, Cl”, S04~ içerikleri ile pH ve elektriksel iletkenlik değerleri tespit edilmiştir. Daha soma bu analiz değerlerine göre bu sularm S04~ içeriği ve pH değerlerine göre sulamada kullanılabilirliği ile, yine bu sularm Scofield, Wilcox-Magistad, Wflcox Grafik sistemi, A.B.D. Tuzluluk Laboratuarı Grafik Sistemine göre sınıflandırılmaları yapılmış ve sulamada kullanılabilirlikleri tespit edilmiş istatistiksel analiz ve karşılaştırmalar yapılarak sonuca gidilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, Soğuksu, Üstünler Suyu, Meram Çayı, Bolhasan Deresi (Topkaya Göleti Girişi) sularmm sulamada kullanılabilir durumda olduğu, Ekecik Deresi sularnun ise fâzla tuzlu (C3) olduğundan sulamaya elverişli olmadığı ve bu sebeple de bu akarsu üzerinde sulama yatırımlarının yapılmasının uygun olmadığı tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Kapalı havza, akarsu, sulama suyu, su kalitesi, sulama yatırımları. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MS Thesis INVESTIGATING THE IRRIGATION WATER QUALITY OF SOME STREAMS WITH IN THE KONYA CLOSED BASIN Ali Dede TEKİN Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Civil Encgineering Supervisor: Assist Prof. Dr. Atila DORUM 1999, 104 Pages Jury : Assoc Prof. Dr. Nizamettin ÇİFTÇİ Assist. Prof. Dr. Atila DORUM Assist Prof. Dr. Ali BERKTAY In this study, an investigation was out on the irrigation water quality of streams, namely the Soğuksu, Üstünler Fountain, Ekecik Brook, Meram Stream and Bolhasan Brook (Topkaya Pond Source) within the Konya Closed Basin. In order to determine the water quality of the streams, firstly samples had been taken from each stream in certain periods and then they were analysed. Analyses were made to specify Na+, K*, Ca^+Mg“, COa”HCO3“, C1'5 S04~ and pH contents and electrical conductivity values of different samples. The streams were then classified according to the irrigation water quality with the SO4”" contents and pH value. The classification was made according to the Scofield, Wilcox-Magistad, Wilcox Graffic System, USA Salinity Labrotary Graffic System The suitability of the streams for irrigation water was determined by using statistical analysis and comparisons. According to the results obtained, Soğuksu, Üstünler Fountain, Meram Stream, Bolhasan Brook (Topkaya Pond Source) were determined suitable as irrigation water. The Ekecik Brook was found to be too salty (C3) for irrigation. Therefore, it is unsuitable for irrigation. As a result, it is not efficient and reasonable to make any invesment here for the purpose of irrigation. Key Words : Closed basin, stream, irrigation water, water quality, irrigation invesment. IV