Obez köpeklerde insülin direncinin araştırılması
Investigation of insulin resistance in obese dogs
- Tez No: 846230
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM GÖKCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Hazırlanan bu yüksek lisans çalışmasında obez veya fazla kilolu köpeklerde insülin direncinin gelişip gelişmediği araştırılmıştır. Obez köpeklerde daha fazla görülen ,en önemli endokrin sistem hastalıklarından biri de insülin direnci ve buna bağlı gelişen tip-2 diabetus mellitus (T2DM) olgusudur. Yapılan bu çalışmada vücut kondisyon skoru (VKS) çizelgesine göre köpekler ideal kilolu (kontrol, n=10), kilolu veya obez (çalışma grubu, n=20) olmak üzere iki gruba ayrılarak çalışmaya dahil edilmiştir. Ayrıca kilolu veya obez olan köpekler kendi aralarında eşit olarak kilolu (n=10) ve obez (n=10) olarak iki gruba ayrılmıştır. Tüm köpeklerden serum örnekleri toplanarak lipid profili ve insülin direnci parametreleri analiz edilmiştir. Lipid profili için serum total kolesterol (total-C), high density lipoprotein kolesterol (HDL-C), Very Low density lipoprotein kolesterol (VLDL-C), trigliserid (Tg) ve glukoz (GLU) düzeyleri biyokimya cihazı kullanılarak ölçüldü. Low density lipoprotein (LDL-C) düzeyi ise total kolesterolden–(HDL-C+Tg/5) formülü kullanılarak hesaplandı. Glukoz metabolizması ile ilgili parametrelerden insülin ve asprosin köpek spesifik ELISA kitleri kullanılarak ölçüldü. Ayrıca köpeklerin serum furuktozamin (FRU) düzeyleri Idexx test kitleri kullanılarak ölçüldü. Köpeklerin açlık glukoz ve insülin değerleri kullanılarak aşağıdaki formül ile HOMA-IR (homeostasis model assessment of insulin resistance), HOMA-β (homeostasis model assessment of β cell function) ve insülin-glukoz oranı (IGR) hesaplandı. HOMA-IR: Açlık glukoz (mg/dl) x Açlık insülin (mU/L) /405. HOMA-β : 20 X Açlık insülin (μIU/ml) / Açlık glukoz (mmol/L) -3,5. IGR : açlık insülin (mU/L)/açlık glukoz (mg/dl).
Özet (Çeviri)
In this master's study, it was investigated whether or not insulin resistance develops in obese or overweight dogs. Insulin resistance and related type 2 diabetes mellitus (T2DM) are also more common in these dogs. In the study, 30 dogs of different ages, breeds and genders were used. Dogs were consisted of ideal weight (control, n=10) and overweight or obese (study group, n=20) groups according to the body condition score (BCS) chart. In addition, obese dogs were divided equally into two groups as overweight (n=10) and obese (n=10).Serum samples were collected from all dogs and lipid profile and insulin resistance parameters were analyzed. For the lipid profile, serum total cholesterol (total-C), high-density lipoprotein cholesterol (HDL-C), very low-density lipoprotein cholesterol (VLDL-C), triglyceride (Tg) and glucose (GLU) levels were measured using a biochemistry analyzer. Serum LDL-C levels were calculated by using the formula: total cholesterol–(HDL-C+Tg/5). Glucose metabolism related parameters, insulin (INS) and asprosin (ASP), were measured using dog-specific ELISA kits. In addition, serum fructosamine (FRU) levels were determined using Idexx test kits.HOMA-IR (homeostasis model assessment of insulin resistance), HOMA-β% (homeostasis model assessment of β cell function) and insulin-glucose ratio (IGR) were calculated using the fasting glucose and insulin values as follows. HOMA-IR: Fasting glucose (mg/dl) x fasting insulin (mU/L) /405. HOMA-β%: 20 X Fasting insulin (μIU/ml)/Fasting glucose (mmol/L) -3.5. IGR= fasting insulin (mU/L)/fasting glucose (mg/dl).