İmgeleme çalışmasının kurbağalama yüzme stili öğrenimi ve bazı parametrelere etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of imaging study on learning froging swimming style and some parameters
  1. Tez No: 846261
  2. Yazar: MUHAMMED DOĞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜÇLÜ ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Günümüzde gelişen spor teknolojileriyle beraber rekabetin artması ve performansın üst düzeylere çıkarılması amacıyla zihinsel antrenmanlara olan ilgi giderek artmaktadır. Bu sebeple sporcuların performanslarının üst düzeye çıkarılması yalnızca fiziksel antrenmanlarla belirli seviyelere kadar olmaktadır. Performansı üst düzeylere çıkarmak için fiziksel antrenmanların zihinsel antrenmanlarla harmanlanması gerekmektedir. Özellikle müsabaka ortamlarına sporcuların daha hızlı adapte olabilmeleri ve oluşabilecek herhangi olumsuzluklara karşı hazır olabilmeleri için de zihinsel antrenmanlar çok önemli rollere sahiptir. Bu çalışmamızın amacı zihinsel antrenmanlardan İmgeleme çalışmasının kurbağalama stili yüzme öğrenimine ve bazı parametrelere etkilerini incelemektir. İzmir ilinde bulunan bir devlet üniversitesinin hazırlık sınıfında okuyan ve yüzme bilmeyen 150 kişiden tesadüfi yöntemle kura ile seçilen 60 kişi, 30 kişi Fiziksel Aktivite ve İmgeleme grubunda (FAİG) diğer 30 kişi ise Fiziksel Aktivite Grubunda (FAG) olacak şekilde kura ile ikiye ayrılmıştır. Grupların homojenliğini sağlamak için bazı parametreler (Şınav, Mekik, Barfiks) ve antropometrik özellikler (Boy, Kilo, Bel çevresi) ölçülmüştür. Ölçümler ön ve son testler için aynı kişiler tarafından, aynı saat aralıklarında ve aynı koşullarda yapılmıştır. Ölçümler sonucunda grupların homojen olduğu tespit edilmiştir. Deneysel uygulama aşamasında, toplam 10 hafta, haftada 2 gün 20 ders (50 dakikalık ders) saati planlanmıştır. Analizlere başlamadan önce veri setlerinin doğruluğu kontrol edilmiştir. İkinci aşamada değişkenlerin normal dağılım gösterip göstermediklerine bakılmıştır. Bunun için ise çarpıklık, basıklık katsayıları ve histogram grafiklerinden faydalanılmıştır. Üçüncü aşamada kurbağalama yüzme puan tablosunun güvenirliği ve puanlayıcılar arasındaki güvenirlik ve geçerlilik incelenmiştir. Puanlayıcılar arasındaki geçerlilik Spearman Brown Korelasyon testiyle incelenmiştir. Katılımcılara ilişkin değerlendirmeler toplamda 6 puanlayıcı tarafından yapılmıştır. Puanlayıcıların her bir katılımcıya verdikleri puanlar arasındaki ilişkiler ayrı ayrı tek tek kontrol edilmiştir. Son aşamada bulgular değerlendirildiğinde VKİ, Şınav, Mekik, Barfiks gibi parametrelerin ön-son test ortalamaları anlamlı şekilde değişmiştir. Ancak bu değişim gruplar arasında farklılık göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
Today, with the developing sports technologies, the interest in mental training is increasing in order to increase competition and increase performance to higher levels. For this reason, maximizing the performance of athletes is only up to certain levels with physical training. In order to maximize performance, physical training should be blended with mental training. Mental training has a very important role, especially in order for athletes to adapt to competition environments faster and to be ready for any negativities that may occur. The aim of this study is to examine the effects of mental training and imagery on breaststroke style swimming learning and some parameters. Out of 150 people who are studying in the preparatory class of a state university in Izmir and do not know how to swim, 60 people selected by random method were divided into two, 30 people in the Physical Activity and Imagination group (FAIG) and the other 30 people in the Physical Activity Group (FAG). In order to ensure the homogeneity of the groups, some parameters (Push-ups, Sit-ups, Pull-ups) and anthropometric characteristics (Height, Weight, Waist circumference) were measured. Measurements were made by the same people, at the same time intervals and under the same conditions for the preliminary and post-tests. As a result of the measurements, it was determined that the groups were homogeneous. In the experimental application phase, a total of 10 weeks, 20 lessons (50 minutes of lessons) 2 days a week were planned. Before starting the analysis, the accuracy of the data sets was checked. In the second stage, it was checked whether the variables showed normal distribution. For this, skewness, kurtosis coefficients and histogram graphs were used. In the third stage, the reliability of the breaststroke swimming scoreboard and the reliability and validity among the raters were examined. The validity between raters was examined with the Spearman Brown Correlation test. Evaluations of the participants were made by a total of 6 raters. The relationships between the scores given by the raters to each participant were checked individually. When the findings were evaluated in the last stage, the pre-post-test averages of parameters such as BMI, Push-ups, Sit-ups, Pull-ups changed significantly. However, this change did not differ between the groups.