İmgeleme çalışmasının 12-14 yaş erkek futbolcuların şut becerisi üzerine etkisinin incelenmesi
Examination of the effect of imagery practice on the shoot skills of 12-14 years old male football players
  1. Tez No: 675460
  2. Yazar: MERVE BURCU GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE AVCI, PROF. DR. HAYRETTİN GÜMÜŞDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Yapılan bu araştırmada 12-14 yaş grubunda bulunan erkek futbolculara uygulanan imgeleme çalışmasının şut becerisi üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya futbol okullarında düzenli olarak antrenman yapan 32 erkek futbolcu katılmıştır. Araştırmaya katılan futbolcular deney grubu (n=16) ve kontrol grubu (n=16) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Deney grubunda yer alan futbolcular imgeleme çalışmasına dahil edilirken, kontrol grubunda yer alan futbolcular mevcut antrenman programlarını uygulamaya devam etmiştir. Deney grubunda yer alan futbolculara uygulanan imgeleme çalışmalarında, Ungerleider'in (1996) yönlendirilmiş imgeleme yaklaşımı ve Martens ve Vealy yaklaşımlarından Konter (1999) tarafından sentezlenen imgeleme antrenman modelinin aşamaları kullanılmıştır. Gruplara çalışma öncesinde ve sonrasında“Çocuklar İçin Sporda Hayal Etme Ölçeği”ve“Şut Atma Testi”uygulanmıştır. Kullanılan ölçek, Hall vd., (2009) tarafından geliştirilmiş ve Kafkas (2011) tarafından Türkçeye uyarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study conducted, it is aimed to investigate the effect of the imagery practice which is applied to male football players in the 12-14 age group on the shooting skill. 32 male football players who regularly train in football schools participated in the study. The players which were participated in the study were divided into two groups as the experimental group (n=16) and the control group (n=16). While the football players in the experimental group were included in the imagery practice, the football players in the control group continued to apply their current training programs. In the imagery practice which was applied to the players in the experimental group, Ungerleider's (1996) directed imagery approach and the stages of the imagery training model synthesized by Konter (1999) from Martens and Vealy approaches were used. The 'Children's Sports Imagination Scale' and 'Shooting Test' were applied to the groups before and after the study. The scale used was developed by Hall et al. (2009) and adapted to Turkish by Kafkas (2011).