Birinci basamakta takip edilen primer enürezis nokturnalı çocuklarda aile işlevselliği ve yaşam kalitesinin araştırılması
Investigation of family functioning and quality of life in children with primary enuresis nocturnal followed in primary care
  1. Tez No: 846284
  2. Yazar: KAMİL UĞUR ARIKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN TOPAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı birinci basamakta takip edilen pirmer enürezis nokturnalı çocukların aile işlevselliğinin ve yaşam kalitelerinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipteki bu çalışma, 01.05.2023-30.07.2023 tarihleri arasında Adana ili Yüreğir ilçesine bağlı Anadolu Aile Sağlık Merkezi ve Yalım Erez Aile Sağlığı merkezinde takip edilen 10-17 yaş arası 73 enürezis nokturna tanısı ile takipli 73 hasta çocuk ile kontrol grubu 73 sağlıklı çocuk olmak üzere, 146 çocuk ve annesi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmamızda katılımcılara, hazırladığımız anket formu ile sosyodemografik veriler, enürezis nokturna hastalık öyküsü, aile içi şiddet, akran zorbalığı, aile işlevselliği ve yaşam kaliteleri verilerine ilişkin sorular sorulmuştur. Aile APGAR Ölçeği, KINDLE Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate family functionality and quality of life of children with primary enuresis nocturnal followed in primary care. Materials and Methods: This cross-sectional study was carried out between 01.05.2023 and 30.07.2023, in Anadolu and Yalım Erez Family Health Center in Adana province, Yüreğir district, 73 children aged 10-17 years with the diagnosis of enuresis nocturna and 73 healthy children in the control group. It was carried out with 146 children, including children, and their mothers. In our study, the participants were asked questions about sociodemographic data, enuresis nocturna disease history, domestic violence, peer bullying, family functionality and quality of life data with the questionnaire we prepared. Family APGAR Scale and KINDLE Quality of Life Scale were used.