Çocuk yoğun bakımda terapötik plazmaferez yapılan hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of patients receiving therapeutic plasmapheresis in pediatric intensive care unit
- Tez No: 846285
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT EMEKSİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Terapötik plazma değişimi (TPD) tedavisi günümüzde yaygın olarak kullanılan bir tedavi yöntemi olmuştur. Biz bu çalışmada, çocuk yoğun bakım ünitemizde TPD uyguladığımız hastaların klinik ve laboratuvar özelliklerini incelemeyi, TPD'nin etkinliğini, yan etkilerini ile komplikasyonlarını araştırmayı ve TPD uygulanan hastaların prognozuna etki eden faktörleri değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi'nde 1 Ocak 2019- 1 Haziran 2023 tarihleri arasında TPD uygulanan 1 ay-18 yaş arası tüm hastalar çalışmaya dahil edildi. Toplam 139 hasta çalışmaya katıldı. Çalışma hastaları sosyodemografik bilgi formu, klinik değerlendirme formu ve standart ölçeklerden oluşan mortalite ve morbidite değerlendirme formu ile değerlendirildi. Veriler geriye dönük olarak hasta dosyalarından kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların 65'i (%46,8) kız, 74'ü (%53,2) erkekti. Ortanca yaş 10'du (min,maks; 5 ay- 18 yaş). En sık görülen TPD endikasyonu sepsis ilişkili çoklu organ yetmezliği/trombositopeni ilişkili çoklu organ yetmezliği (TİÇOY) (%39,5) idi. Hastaların %89,2'sinde TPD komplikasyonsuz tamamlanırken, %10,8'inde komplikasyon meydana geldi. En sık komplikasyon 7 hastada (%5) görülen kateter ilişkili problemlerdi. TPD uygulanan 50 hasta (%36) yaşamını yitirdi. Yaşayan grupta 50 (%56,2) hastanın IVIG tedavisi aldığı, hayatını kaybeden grupta 19 (%38) hastanın IVIG tedavisi aldığı görüldü (p=0,04).
Özet (Çeviri)
Objective: Therapeutic plasma exchange (TPE) treatment has become a widely used treatment method today. In this study, we aimed to examine the clinical and laboratory characteristics of the patients to whom we performed TPE in our pediatric intensive care unit, to investigate the effectiveness, side effects, and complications of TPE, and to evaluate the factors affecting the prognosis of the patients. Materials and Methods: All patients aged between 1 month and 18 years who underwent TPE in the Pediatric Intensive Care Unit between January 1, 2019 and June 1, 2023 were included in the study. A total of 139 patients participated in the study. Study patients were evaluated with a sociodemographic information form, a clinical evaluation form, and a mortality and morbidity evaluation form consisting of standard scales. Data were recorded retrospectively from patient files. Results: Of the patients included in the study, 65 (46,8%) were female and 74 (53,2%) were male. The median age was 10 years (min, max; 5 months - 18 years). The most common TPE indication was sepsis-associated multiple organ failure and thrombocytopenia-associated multiple organ failure (TAMOF) (39,5%). While 89,2% of the patients completed TPE without complications, complications occurred in 10,8%. The most common complication was catheter-related problems in 7 patients (5%). 50 patients (36%) who underwent TPE died. It was observed that 50 (56,2%) patients in the surviving group received IVIG treatment, and 19 (38%) patients in the deceased group received IVIG treatment (p = 0.04).