Serebral palsili çocuklarda sanal gerçeklik ortamında yapılan ince motor kavrama çalışmalarının performansa dayalı el becerisi üzerine etkisi
The effect of fine motor grip studies in virtual reality environment on performence-based hand skills in children with cerebral palsy
- Tez No: 846317
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE NERİMAN NARİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Araştırmamızın amacı, Serebral Palsi (SP)'li çocuklarda sanal gerçeklik ortamında yapılan ince motor kavrama çalışmalarının performansa dayalı el becerisi üzerine etkisini incelemektir. Çalışmaya nöroloji hekiminden SP tanısı almış 32 çocuk dahil edilmiştir. Katılımcılar her bir grupta 16 katılımcı olacak şekilde randomize olarak 2 gruba ayrılmıştır. Leap Motion Grubu adını verdiğimiz grupta Nörogelişimsel Tedavi (NGT) yöntemlerine ek olarak sanal gerçeklik tedavisi uygulanırken; Kontrol Grubunda sadece NGT uygulanmıştır. Sanal gerçeklik tedavisi kapsamında, Leap Motion Sensörü(LMS) aracılığıyla object catching, firefly ve bee-batting oyunları kullanılmıştır. Haftada 2 seans ve her bir seans 45 dakika olmak üzere 6 hafta boyunca uygulamalara devam edilmiştir. Tedavi öncesi ve sonrasında performansa dayalı el becerisini değerlendirmek için Kutu ve Blok Testi, Dokuz Delikli Tahta Testi, Pembe Kule Süreli Performans Testi yapılırken; günlük yaşam aktivitelerindeki bağımsızlık düzeyini ölçmek için ABILHAND-Kids Anketi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of our research is to examine the effect of fine motor grasping exercises in virtual reality environment on performance-based dexterity in children with Cerebral Palsy (CP). 32 children diagnosed with CP from a neurologist were included in the study. Participants were randomly divided into 2 groups with 16 participants in each group. While virtual reality treatment is applied in addition to Neurodevelopmental Therapy (NGT) methods in the group we call Leap Motion Group; Only NGT was applied in the Control Group. Within the scope of virtual reality treatment, object catching, firefly and bee-batting games were used through the Leap Motion Sensor. Practices continued for 6 weeks, with 2 sessions per week and 45 minutes per session. Box and Block Test, Nine Hole Board Test, Pink Tower Timed Performance Test were applied to evaluate performance-based dexterity before and after the treatment, while the ABILHAND-Kids Questionnaire was applied to measure the level of independence in daily living activities.