A home-based support envıronment for cerebral palsy treatment
Serebral palsi̇ tedavi̇si̇ i̇çi̇n evde kurulacak düşük mali̇yetli̇ destek ortamı
- Tez No: 398601
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NERGİZ ÇAĞILTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Computer Engineering and Computer Science and Control, Child Health and Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Serebral palsili çocukların tedavisi için yürütülen fizyoterapi, çocuğun tedavinin gerekliliğini idrak edememesi ve tekrar eden terapi seanslarından sıkılması sonucunda egzersizleri yapmakta isteksiz olması, seansların hastanede vakit ayırmayı gerektirmesi, daha etkin bir tedavi için evde egzersiz yapmayı gerektirmesi, maliyetli olması, fizyoterapistin sürekli takibini gerektirmesi gibi sebeplerle hasta, aile ve fizyoterapist için zorluklar taşıyan bir süreçtir. Literatürde egzersizleri bilgisayar ortamında oyunlaştırarak serebral palsili çocukların motivasyonunu artırmaya yönelik, fizyoterapiyi destekleyici sistemler üzerine çok sayıda çalışma yer almaktadır. Buna karşın, gelişmiş ülkelerin birçoğuna kıyasla yüksek oranda serebral palsili çocuk doğumu gerçekleşen Türkiye'de bu sistemlerin kullanımı limitlidir. Dahası, bunların birçoğu hastane kullanımı için geliştirilen ve fakir aileler için yüksek gelebilecek maliyetlerle satın alınabilen sistemlerdir. Bu çalışmada, hemiparetik serebral palsili çocukların ebeveylerinin ısrarını gerektirmeden evde eğlenerek üst ekstremite egzersizi yapmalarını sağlayacak, sanal gerçeklik teknolojisine dayalı, düşük maliyetli bir sistem önerilmekte olup; bu sistem üzerinden yola çıkarak, oluşturulabilecek benzer sistemlerin fizibilitesi ve etkinliği üzerinde tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The physiotherapy conducted for the treatment of children with Cerebral Palsy is a difficult process for the patients, parents and physiotherapists because children may not understand the necessity of the treatment and may be unwilling to exercise because of boredom from repetitive therapy sessions, it requires to allocate time in hospital, it requires home exercises to be more effective, it is costly and requires the physiotherapist's steady control. In literature, there are several studies on the systems that support physiotherapy intended for improving motivation of children. On the other hand, usage of these systems is limited in Turkey, where higher rate of children with cerebral palsy births occur in comparison to most of the developed countries. Furthermore, most of the systems have been developed for hospital use and are unaffordable for low income families. In this study a low-cost system based on virtual reality technology is proposed that provides children with hemiparetic cerebral palsy to exercise in their home without the insistence of their parents and entertainingly. Based on this system, feasibility of similar systems that can be developed is discussed.