Serebral palsili çocuklarda tam immersiv sanal gerçeklik uygulamalarının fonksiyonel kapasite üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of fully immersive virtual reality applications on functional capacity in children with cerebral palsy
- Tez No: 887526
- Danışmanlar: PROF. DR. İPEK YELDAN KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi-Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş: Serebral Palsi (SP) nedeniyle Merkezi sinir sisteminde meydana gelen hasara bağlı olarak alt ekstremite ve gövde kullanımını etkileyen bozukluklar motor fonksiyon, fonksiyonel kapasite ve dengede sınırlamalara neden olup çocuğun topluma katılımını kısıtlamaktadır. Amaç: SP tanılı hastalarda tam immersiv sanal gerçeklik ile kombine edilmiş tredmil ve bisiklet egzersiz eğitimi yaklaşımlarının fonksiyonel kapasite, denge ve yürüme üzerine etkilerinin karşılaştırılarak incelenmesidir. Yöntem: Çalışmaya yaşları 12-18 arasında değişen 36 SP'li çocuk katıldı ve katılımcılar Sanal Gerçeklik ile Kombine Treadmil (SGKT) ve Sanal Gerçeklik ile Kombine Bisiklet (SGKB) grubuna randomize edilerek ayrıldı. Katılımcılara, 8 hafta boyunca haftada 2 kez olmak üzere; maksimum kalp atım hızının %60 ile %80'i aralığı yoğunluğunda, 40 dakikalık aerobik egzersiz eğitimi verildi. SGKT grubu immersiv sanal gerçeklik gözlüğü ile kombine edilmiş treadmil ile aerobik egzersiz eğitimi aldı. SGKB grubu ise immersiv sanal gerçeklik gözlüğü ile kombine edilmiş sabit bisiklet ile aerobik egzersiz eğitimi aldı. Tedavi öncesi ve sonrasında 6 Dakika Yürüme Testi (6DYT) ve Kaba Motor Fonksiyon Ölçütü – 88 (KMFÖ-88) (D ve E Modülleri), Pediatrik Denge Skalası (PDS), 10 Metre Yürüme Testi (10MYT), Zamanlı Kalk Yürü Testi (ZKYT), Zamanlı Merdiven İnip Çıkma Testi (ZMİÇT) ile değerlendirmeler yapıldı. Tüm analizlerde p0,05). Sonuç: SP'li çocuklarda tam immersiv sanal gerçeklik ile kombine uygulanan iki farklı eğitimden; treadmil eğitiminin fonksiyonel kapasite ve fonksiyonel mobilite parametrelerini geliştirmede bisiklet eğitiminden daha etkili olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Damage to the central nervous system occurs due to Cerebral Palsy (CP). This damage affects the use of the lower extremities and trunk, causing limitations in motor function, functional capacity and balance, and restricting the child's participation in society. Purpose: To compare and examine the effects of treadmill and bicycle exercise training approaches combined with fully immersive virtual reality on functional capacity, balance and walking in patients diagnosed with CP. Method: 36 children with CP, aged between 12-18, participated in the study and the participants were randomly assigned to the Combined Treadmill with Virtual Reality (CTVR) and Combined Cycling with Virtual Reality (CCVR) groups. Participants were given twice a week for 8 weeks; 40 minutes of aerobic exercise training was given at an intensity between 60% and 80% of the maximum heart rate. The CTVR group received aerobic exercise training with a treadmill combined with immersive virtual reality glasses. The CCVR group received aerobic exercise training with a stationary bike combined with immersive virtual reality glasses. Before and after treatment, evaluations were made with the 6 Minute Walk Test (6MWT), Gross Motor Function Measure – 88 (GMFM-88) (Modules D and E), Pediatric Balance Scale (PDS), 10 Meter Walk Test (10MWT), Timed Up and Go Test (TUG) and Timed Up and Down Test (TUD). In all analyses, p0.05). Conclusion: From two different trainings combined with fully immersive virtual reality in children with CP; Treadmill training has been shown to be more effective than bicycle training in improving functional capacity and functional mobility parameters.