Alerjik rinitli çocuklarda polenlerin artış gösterdiği bahar aylarında artan alerjik rinit semptomlarının ders devamsızlığı ve okul başarılarına etkisi
The effect of allergic rhinitis symptoms, which increase in the spring months when pollen levels increase, on class absenteeism and school success in children with allergic rhinitis
- Tez No: 846330
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ŞENGÜL EMEKSİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Alerjik rinit (AR) mortalite sebebi olmasa da önemli bir morbidite kaynağıdır. AR' li hastaların semptomları nedeniyle yaşam kalitelerinin azaldığı ve okul çağında ders devamsızlığı ve ders başarılarında etkilenme olduğuna birçok çalışmada yer verilmiştir. Biz de çalışmamızda AR' li çocuklarda polenlerin özellikle artış gösterdiği bahar aylarında, AR semptomlarının artmasının, ders devamsızlığında artışa, okul başarılarında ve yaşam kalitelerinde azalmaya neden olup olmadığını saptamayı amaçladık. Yöntem-Gereçler: Çalışmamıza Nisan 2023-Haziran 2023 tarihlerinde poliklinik başvurusu olan, öncesinde AR tanısı almış 6-12 yaş arası hastalar ve kontrol grubu olarak herhangi bir kronik hastalığı olmayan sağlıklı çocuklar dahil edilmiştir. Çalışmaya katılmayı kabul eden hastalara başvuruları sırasında uygulanan anket ile veriler toplanmıştır. Hastaların 1. dönem not ve devamsızlık bilgileri anket uygulandığı esnada alınmış olup, 2. dönem not ve devamsızlık bilgileri eğitim yılı sonunda telefon ile ulaşılarak öğrenilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza AR tanısıyla takip edilen yaş ortalaması 9,6 ±1,8 yaş olan 111 hasta dahil edilmiştir. Kontrol grubu olarak yaş ortalaması 9,3 ± 1,8 114 katılımcı dahil edilmiştir. Hastaların %85,6' sının atopisi mevcuttu. AR şiddetine göre; %87,4'ü orta-ağır olarak sınıflandırıldı. AR' li grubun kontrol grubuna göre daha fazla devamsızlık yaptığı, ayrıca orta/ağır şiddetteki hasta grubunun daha fazla devamsızlık yaptığı saptanmıştır. AR' li hastaların 2. dönem notlarının düştüğü ve VAS ölçeği ve CARATkids anketlerine göre kontrollü olan grupların ders başarısının daha iyi olduğu saptanmıştır. Aynı zamanda AR hasta grubunun yaşam kalitesi puanı kontrol grubuna göre daha düşük bulunmuştur. Sonuçlar: AR' li çocukların semptomları nedeniyle okul başarısı ve ders devamsızlığı etkilenmekte, yaşam kalitesi düşmektedir. Hastaların semptomlarının artış gösterdiği dönemlerde kontrol altında tutulması için yakın takip edilmesi önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Allergic rhinitis, while not a cause of mortality, is a significant source of morbidity. Many studies have shown that allergic rhinitis patients' quality of life drops due to their symptoms, which leads to increased school absenteeism, and has an impact on their academic performance at school. In our study, we aimed to investigate whether an increase in allergic rhinitis symptoms, particularly in the spring when pollen levels are high, leads to an increase in school absenteeism and a decrease in academic achievements and quality of life in children diagnosed with allergic rhinitis. Methods-Materials: The study included patients aged 6-12 years who had been previously diagnosed with allergic rhinitis and visited the medical center between April 2023 and June 2023 as the study group, and healthy children with no chronic diseases as the control group. Patients who agreed to participate in the study were interviewed through a questionnaire during their visits. The first-semester grades and absenteeism data of the patients were collected during the questionnaire application, and the second-semester grades and absenteeism data were collected by phone at the end of the academic year. Results: A total of 111 patients with an average age of 9.6±1.8 years, diagnosed with allergic rhinitis, participated in our study. The control group included 114 participants with an average age of 9.3±1.8. Of the patients, 85.6% had atopy. According to the severity of allergic rhinitis, 87.4% were classified as moderate to severe. It was found that the allergic rhinitis group had more absenteeism compared to the control group, and within the allergic rhinitis group, the moderate/severe patient group had more absenteeism. It was found that while the allergic rhinitis patients' second-semester grades decreased, the control group's academic performance was higher according to VAS scale and Caratkids questionnaires results. Moreover, the quality-of-life score of the allergic rhinitis patient group was lower than that of the control group. Conclusion: Children with allergic rhinitis are negatively affected in terms of school success and school absenteeism due to their symptoms and experience a reduced quality of life. It is essential to closely monitor patients during periods of increased allergic rhinitis symptoms to keep them under control.