Fototerapi tedavisi alan prurigo nodülaris hastalarının demografik özellikleri ve fototerapinin etkinliğinin değerlendirilmesi
Demographic characteristics of prurigo nodularis patients receiving phototherapy treatment and evaluation of the effectiveness of phototherapy
  1. Tez No: 846331
  2. Yazar: BURAK ENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERMİN KARAOSMANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Prurigo nodülaris nedeniyle fototerapi alan hastaların demografik özellikleri ve fototerapinin etkisinin retrospektif değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Bu çalışmaya Ankara Eğitim Araştırma Dermatoloji polikliniğine 01.2021-01.2023 tarihleri arası başvuran ve klinikopatolojik değerlendirme ile PN tanısı konmuş, en az 12 hafta fototerapi tedavisi almış toplam 40 hasta dahil edildi. Hastalar 18 yaş üzeriydi ve sadece darbant UVB tedavisi almıştı. Tedavide darbant UVB ışığı hastalara 50mj/cm2'den başlanarak, sabit şiddet artış protokolü uygulanmıştır. Haftada 2-3 seans ile tedaviye başlanmıştır. Kontrol muayenelerde seans sıklık sayısı düzenlenmiştir. Çalışmada Waldmann marka, modeli: UV5040KL, seri numarası: 50401-99 olan fototerapi cihazı kullanılmıştır. Hastaların demografik özellikleri (yaş, cinsiyet, ek hastalık) kaydedilmiştir. Hasta takiplerinde kullanılan Dermatolojik Yaşam Kalite İndeksi(DYKİ), Vizual Analog Skala (VAS), Doktor Global Değerlendirme(DGD) ölçeklerinden çalışmada yararlanılmıştır. Hastalar tedavinin başlangıç, 6.hafta ve 12. haftada bu üç ölçekle değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmada 23-83 yaş arası (ortalama: 51.12) 15'i (%37,5) erkek, 25'i (%62,5) kadın olmak üzere 40 hasta vardı. Hastaların 23'ünde (%57,5) ek hastalık mevcuttu. Bu 23 vakanın ise çoğunluğunda %74' ünde (en sık DM ve HT olmak üzere) dahili hastalıklar tespit edildi. Çalışmada yer alan 40 hastanın 38' inin fototerapiden fayda gördüğü tespit edildi. 2 hastanın ise değerlendirilen ölçeklerle fayda görmediği saptandı. Hastalar tedavi başlangıcı, tedavinin 6.haftası ve 12.haftalarında DYKİ skorları açısından karşılaştırıldı. Buna göre başlangıç DYKİ skoru (12.45±3.39), 6.hafta (6.98±3.65) ve 12.hafta (4.7±3.86) idi.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to retrospectively evaluate the demographic characteristics of patients who received phototherapy for prurigo nodularis and the efficacy of phototherapy. Materials and Methods:A total of 40 patients who admitted Ankara Education Research Dermatology polyclinic between 01.2021-01.2023 and were diagnosed with PN by clinicopathological examination and received phototherapy treatment for at least 12 weeks were included. All patients aged more than 18 years and received only narrowband UVB treatment.In the treatment, narrowband UVB light is applied to the patients, starting from 50mj/cm2, with a fixed intensity increasing protocol.Treatment started with 2-3 sessions per week. The number of Session frequency has been adjusted in control examinations. Demographic characteristics of the patients (age, gender, comorbidities) were recorded. Dermatological Quality of Life Index (DLQI), Visual Analog Scale (VAS) and Doctor Global Assessment (DGD) scales were used in the study. Patients were evaluated by using these three scales at the beginning, 6th week and 12th week of treatment. Findings: Out of 40 patients, 15 (37.5%) were male and 25 (62.5%) were female and the mean age was 51.12 years, ranging from 23 to 83 years. 23 of the patients (57.5%) had comorbidity in which DM and HT were most commonly detected (74%). It was determined that 38 of the 40 patients were effectively treated with phototherapy. 2 patients had no response to treatment. The patients were compared in terms of Dermatological Quality of Life Index (DLQI) scores at the beginning of treatment, the 6th week and the 12th week of treatment. the initial DLQI score was (12.45±3.39), at the 6th week (6.98±3.65) and the 12th week (4.7±3.86). The decrease in DLQI scores in the 0-6th week, 6-12th week and 0-12th week was found to be statistically significant.