İnsüline bağımlı diabetes mellitus'lu çocuklarda yoğun insülin tedavisinin kısa süreli sonuçları
Short-term results of intensive insulin therapy in children with insulin-dependent diabetes mellitus
- Tez No: 846334
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞENUR ÖKTEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Endokrinolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: insüline Bağımh Diabetes Mellitusta (İBDM) insülin tedavisinin amacı; fizyolQjik insülin salınımına yakın insülin düzeyi sağlayarak, yaşam kalitesini yükseltmek, oluşacak komplikasyonları mümkünse önleyip ortaya çıkmasına engel olmak veya ortaya çıkmasını geciktirmek ve ortaya çıkan komplikasyonların erken tanı ve tedavilerini sağlamaktır Bu çahşmada fizyolojik insülin salınımına en yakm yöntem olan yoğun insülin tedavisinin adöiesan yaş grubunda uygulanabilirliği ve metabolik kontrol üzerine olan etkilerinin kısa süreli sonuçları araştırıldı Metod: DM süresi 5 yıldan daha uzun ve günde iki doz kısa- orta etkili insülin tedavisi alan I I IBDM'li hasta; yaşı, sosyoekonomik düzeyi, aile desteği göz önüne alınarak günde 4 kez insülin enjeksiyonu ile (öğünler öncesi regüler, yatmadan önce NPH) yoğun insülin tedavisine geçildi. Değişik parametrelerin karşılaştırılması için 22 sağlıklı çocuk alındı. Tedaviye başlamadan önce, tedavinin l. ve 12. ayında HbAlc, 24 saatlik idrarda [32 mikroglobulin, mikroalbümin, serumda glukoz, trigliserid, total kolesterol, HDL-k, LDL-k, apo Al, apo B, antiinsülin antikorlar ve lipid elektroforezi karşılaştırıldı. Tedavi süresi boyunca ciddi hipoglisemi atak sıklığı, kilo artışı oranı da değerlendirildi. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde Wilkoxon ve Mann Witney-1J testi kullanıldı. Sonuçlar: Bir yıllık tedavi sonunda HbAlc ve kan glukozunda anlamlı azalma tespit edildi (p es0.01, VLDL-k, apo B düzeylerinde istatistiksel anlamlı düşüşler elde edildi Kontrol grubu kolesterol seviyeleri hastaların tüm çalışma periyodu boyunca elde edilen seviyelerinden anlamlı düşüktü (ISO.OI). Kontrol grubunun VLDL-k düzeyleri hastaların başlangıç değerlerinden düşük tespit edildi. Çalışma periyodu boyunca ciddi hipoglisemi atağı %36 oranında tespit edildi. Hastalarda anlamlı kilo artışı olmadı. Sonuç olarak çalışmamızda metabolik kontrolün başarılmasının en zor olduğu adölesan yaş grubu hastalarda istenilen başarı elde edilememiş olsa da bir yıllık periyod boyunca hastaların eğitim eksiklikleri giderilmiş, mikroalbüminüri gelişimi engellenmiş, kan glukoz, HbAlc, VLDL-k ve apo B düzeylerinde anlamlı düşüşler elde edilmiştir. Tedavinin dezavantajı alan ciddi hipoglisemi ve kilo artış oranları literatürde bildirilenden daha az gözlenmiştir. Ulaşılan metabolik kontrolün daha iyi seviyelere çıkarılması için bundan sonraki dönemde hedef kan glukoz düzeyleri açlık ve tokluk 130-180 mg/dl olarak belirlenerek kan glukozu takibinin daha sağlıklı yapılabilmesi için kullanılan stiklerinin yaygınlaştırılması önerilir.
Özet (Çeviri)
The aim of insülin treatment in IDDM is to obtain blood insulin level which is close to physiologic insulin secretion level. Thus life quality can be increased by either preventing the possible complications or by putting the diagnosis and treating the complications as early as possible. In this study the intensive insulin treatment, which is the most similar insulin secretion type of physiologic insulin secretion, was studied for the purpose of applicability in adolescent age group and short term results of this method on the metabolic control. Eleven children with IDDM who have been taking regular and intermediate acting insulin treatment twice daily regimen for more than 5 years were included to study. Those patients were transferred to four times per day insulin treatment so called intensive insulin treatment. (Before each meal regular insulin and before bedtime intermediate acting insulin) For comparation of various parameters, 22 healthy children were also included in the study. Before the initiation of treatment and during the I st and 12 th months of treatment, microalbumin, ß2 microglobulin in 24-hour urine, and serum HbAlc, glucose, triglyceride, cholesterol, HDL-cholesterol, LDL- cholesterol, apoAl, apo B and antiinsulin antibody levels were measured for comparison. During the treatment, episodes of severe hypoglycemia, weight gain of patients were also recorded. For statistical analysis Wilkoxon and Mann Witney-U test used.