İnme hastalarında torakolumbal fasya gevşetmenin pulmoner fonksiyonlar üzerine etkisi
The effect of thoracolumbar fascia release on pulmonary functions in stroke patients
  1. Tez No: 846333
  2. Yazar: HATİCE SENA ÇINARLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL AKYOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu çalışma, kronik inme hastalarında torakolumbal fasya (TLF) gevşetmenin pulmoner fonksiyonlar üzerine anlık etkilerinin incelenmesi amacıyla planlandı. Materyal ve Metot: Çalışmaya 18-65 yaş arası 30 erkek inme hastası dahil edildi. Hastalar basit randomizasyon yöntemi ile kontrol grubu (KG, 57.7 ± 4.92 yıl), solunum egzersizleri (SG, 57.6 ± 4.32 yıl) ve TLF gevşetme (TLF, 56.5±9.8 yıl) grupları olmak üzere üç gruba ayrıldı. Kontrol grubuna geleneksel inme rehabilitasyon protokolleri, diğer gruplara geleneksel inme rehabilitasyon protokollerine ek olarak 15 dakika solunum egzersizleri veya 15 dakika TLF gevşetme teknikleri uygulandı. Hastaların solunum fonksiyonları tedavi öncesi ve tedavi sonrası spirometri ile değerlendirildi. Sonuçların analizinde iki yönlü tekrarlı ölçümlerde varyans analizi (ANOVA), Tukey HSD testi ve bağımlı gruplarda t testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was planned to examine the immediate effects of thoracolumbar fascia (TLF) release on pulmonary functions in chronic stroke patients. Materials and Methods: 30 male stroke patients between the ages of 18-65 were included in the study. The patients were divided into three groups by simple randomization method: control group (KG, 57.7 ± 4.92 years), breathing exercises (SG, 57.6 ± 4.32 years) and TLF release (TLF, 56.5 ± 9.8 years) groups. Traditional stroke rehabilitation protocols were applied to the control group, and 15 minutes of breathing exercises or 15 minutes of TLF release techniques were applied to the other groups in addition to traditional stroke rehabilitation protocols. Respiratory functions of the patients were evaluated by spirometry before and after treatment. Two-way repeated measures analysis of variance (ANOVA), Tukey HSD test and dependent groups t test were used to analyze the results.