Mehmed Âkif Ersoy'un tebliğ ve irşat usulü
Mehmed Akif Ersoy's notification and information procedure
- Tez No: 846351
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KAMİL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Din Hizmetlerinde İletişim ve Tebliğ Anabilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Hizmetlerinde İletişim ve Tebliğ Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
“Mehmed Âkif Ersoy'un Tebliğ ve İrşat Usulü”başlıklı tezimizde Mehmed Âkif Ersoy'un bir tebliğci olarak, hayatı ve eserleri incelendi. Hayatındaki örnek olaylar çerçevesinde, eserlerindeki konular bağlamında tebliğ ve irşat yönü ortaya çıkarılmaya çalışıldı. Çalışmada tez araştırma yöntemi olarak tarama modeli kullanıldı. Nitel veri toplama araçlarından doküman analizi tercih edildi. Elde edilen bulgular sonucunda“Mehmet Akif Ersoy'un Tebliğ ve İrşat Usulü”genel çerçeve olarak belirlenmeye çalışıldı. Mehmed Âkif, camileri, minberleri, kürsüleri, kalemi, kelamı, mektupları, sohbet meclislerini, meydanları tebliğ ve irşat vasıtası ve mekanı olarak tercih etti. Âkif, zaman ve zemin ayırt etmeden ihtiyaç olan mekana, ihtiyaç olan zamanda giderek ve tebliğ vasıtalarını en güzel şekilde kullanarak gönüllere ve zihinlere tesirli ve beliğ bir üslûp ile hitap etti, tebliğ ve irşatta bulundu. Mehmed Âkif, tebliğ ve irşatta Nahl sûresi 125. âyetin muhtevası mucibince hikmet ile tavsiye, güzel nasihat ile davet, en güzel surette mücadele yöntemlerini kullandı. Âkif, tahkiye usulü ile tebliğ, açıktan tebliğ, gizli tebliğ, dua ve yakarış ile tebliğ, iyiliği emretme kötülükten sakındırma ile tebliğ, tespit teşhis ve teşvik yolu ile tebliğ yöntemlerine de yazılarında ve vaazlarında yer verdi. Beden dili ile değil, gönül dili ile, yürekten, hasbi bir tebliğ ve irşat usulü benimsedi.
Özet (Çeviri)
In our thesis titled“Mehmed Âkif Ersoy's Method of Proselytizing and Guidance”, the life and works of Mehmed Âkif Ersoy as a communicator were examined. An attempt was made to reveal the aspect of preaching and guidance within the framework of the sample events in his life and the subjects in his works. In the study, scanning model was used as the thesis research method. Among the qualitative data collection tools, document analysis was preferred. As a result of the findings,“ Mehmed Âkif Ersoy's Method of Proselytizing and Guidance ”was tried to be determined as the general framework. Mehmed Akif preferred mosques, pulpits, pulpits, pen, the word, letters, conversation assemblies and squares as the means and places of preaching and guidance. Akif addressed the hearts and minds in an effective and eloquent style, preached and guided people by going to the needed place, at the needed time, without distinguishing between time and place, and by using the means of dissemination in the best way possible. Mehmed Akif, in accordance with the content of the 125th verse of the An-Nahl Surah, used the methods of advice with wisdom, invitation with good advice, and struggle in the best way, in his preaching and guidance. Akif also included in his writings and sermons the methodologies of proselytizing through the method of investigation, proselytizing openly, proselytizing secretly, proselytizing through prayer and supplication, proselytizing by enjoining good and forbidding evil, proselytizing by detection, diagnosis and encouragement. He adopted a genuine propaganda and guidance methodology, not through body language but through the language of the heart.