Karacaören I (Isparta-Burdur)Baraj gölü'ndeki su, sediment ve sazan (Cyprinus carpio L.,1758)örneklerinde bazı ağır metal birikiminin incelenmesi
The analysis of some heavy metal accumulations in water, sediment and carp (Cyprinus carpio L., 1758) samples in Karacaören (Isparta-Burdur) I Dam Lake
  1. Tez No: 391927
  2. Yazar: MUHAMMED ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
15.06.2011-15.05.2012 tarihleri arasında yapılan bu çalışmada; Karacaören I Baraj Gölü'nün su ve sedimenti ile gölde yaşayan sazan (Cyprinus carpio L., 1758)'ların bazı dokularında ağır metal birikiminin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma süresince; Karacaören I Baraj Gölü'nün değişik bölgelerinden mevsimlik olarak yakalanan 20 adet sazan örneği incelenmiştir. Örneklerin ağır metal analizi ICP-OES cihazı ile yapılmıştır. Karacaören I Baraj Gölü suyunun pH değeri 7,54-8,29 arasında ölçülmüştür. Suda yapılan ağır metal analizleri sonucunda incelenen tüm metaller Yaz mevsiminde, Hg, Cd, Co ve Mn hiçbir mevsimde tespit edilememiştir. Cu, Zn ve Pb sadece İlkbahar mevsiminde, Fe, Al, Cr, Ni ve B farklı mevsimlerde tespit edilmiştir. Suda en fazla bulunan metalin Fe olduğu belirlenmiştir. Sedimentte yapılan ağır metal analizinde Fe, Cu, Al, Zn, Pb, Ni, Co ve Mn tüm mevsimlerde, Cd Yaz mevsiminde, Cr Yaz ve Sonbahar mevsimlerinde belirlenirken, en fazla biriken metalin Fe olduğu görülmüştür. Hg ve B tüm mevsimlerde analiz sınırının altında çıkmıştır. Sazanın farklı dokularında yapılan ağır metal analizleri sonucunda en fazla biriken metalin Zn olduğu tespit edilmiştir. Zn her mevsimde bütün dokularda belirlenirken, Cu ve Co sadece yaz mevsiminde karaciğer dokusunda birikmiştir. B metali tüm mevsimlerde hiçbir dokuda belirlenmemiştir. Diğer metaller ise farklı mevsim ve farklı dokularda tespit edilmiştir. Metallerin, karaciğer ve solungaçta, kas dokusuna göre daha fazla biriktiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out between 15.06.2011 - 15.05.2012, and it aimed to investigate of the accumulation of heavy metals in water and sediment of Karacaören I Dam Lake and some tissues of carp (Cyprinus carpio L., 1758) which inhabit at the lake. During the study; 20 carps which captured from different regions of Karacaoren I Dam Lake with seasonal periods were examined. Heavy metal analysis of samples were made by ICP-OES. Karacaoren I Dam Lake water pH value was measured between 7,54-8,29. As a result of the analyses, Hg, Cd, Co and Mn were not found in any season. Also there was no any heavy metals detected on Summer amongst analysed metals. Cu, Zn and Pb were found only Spring, Fe, Al, Cr, Ni and B were found in different seasons. Maximum presented metal in water was Fe. As a result of heavy metal analysis of sediment, Fe, Cu, Al, Zn, Pb, Ni, Co and Mn were detected in all seasons, while Cd was only on Summer, Cr was on Summer and Fall. Also Fe was the most accumulated metal in sediment. Hg and B were found under the limit of detection in all seasons. As a result of heavy metal analysis of different carps tissues, the most accumulated metal was found Zn which determined in all tissues in every seasons. Cu and Co were detected only in the liver tissues on summer. There was no B found in any tissue in any seasons. Other metals were detected in different seasons and in different tissues. Also we found that metals were accumulated in gills and liver, more than muscle tissue.