La vie quotidienne des femmmes Turques immigrées habitant le quartier des Lilas
Lilas mahallesinde yaşayan göçmen Türk kadınların günlük yaşamı
  1. Tez No: 846371
  2. Yazar: ELİF AKSAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JEAN-MİCHEL CHAPOULİE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Université Paris 1 Panthéon Sorbonne
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Paris banliyölerindeki sosyal konut (HLM) mahallelerinden birinde 2001 yılında gerçekleştirilen bu etnografik çalışma, mahallede yaşayan ve Türkiye'nin kırsal bölgelerinden gelen Türk göçmen kadınların birbirleriyle ve sosyal çevreleriyle (akrabaları ve komşuları ile) olan davranışlarının ve etkileşim ilişkilerinin gözlemlenmesine dayanmaktadır. Bu kadınların, sosyal bilimler ve medyadaki klişeleşmiş imajlarının ardında (eve hapsolmuş, geleneksel normlara saygılı ve itaatkâr Müslüman ev kadınları), mahallede ve Türk topluluğundaki sosyal ilişkilerin düzenlenmesinde oynadıkları son derece aktif, ancak dışarıdan pek görünmeyen rolü göstermektedir. Komşu, anne ve kız, kayınvalide ve gelin, görümce ve yenge, kız kardeşler, eltiler, aynı köyden gelen kadınlar (“köylüm”), iş arkadaşlarının eşleri gibi farklı statüleri bir araya getiren göçmen Türk kadınlar, günlük ev ziyaretleri yoluyla kadınlar arasında bir tanışma, karşılıklı bilgi toplama, birbirini değerlendirme ve sosyal kontrol ağı kurarlar. Mahalledeki Kuzey Afrikalı kadınlar bu ağın dışında tutulmaktadır. Bu ziyaretlerde her bir kadın için oluşan (ve dönüşebilen)“temiz kadın”ve“iyi kadın”olma itibarı, işgücü istihdamı (eşlerin ve çocukların) ve eş seçimi (çocukların) üzerinde sonuçlar doğurmaktadır. Evlilikler, iş bulma yolları ve kadınların kendi aralarındaki faaliyetleri, Fransa'ya yönelik karmaşık bir göç sisteminin önemli ve birbiriyle ilişkili unsurlarıdır. Bu sistem, diğer kategorilerle evlilik bağlarını dışlamakta ve Türkiye'deki göç veren köylerle bağlantılı olarak işlemektedir.
Özet (Çeviri)
This ethnographic research carried out in 2001 in a public housing neighbourhood (HLM) at the Paris Suburbs is based on the observation of the behaviors and interaction relationships of Turkish immigrant women from rural areas in Turkey and residing in the neighborhood, both with each other and with their social environment (family and neighborhood). It shows how these women, far from their stereotypical image in the social sciences and in the media (Muslim women who are housebound, cloistered, respectful of traditional norms, and submissive), play an extremely active but discrete role in the regulation of internal social relationships within the Turkish community and within the neighborhood. Combining different statuses, neighbors, mother and daughter, mother-in-law and daughter-in-law, sisters, sisters-in-law, women from the same village (“köylüm”), wives of colleagues, Turkish immigrant women create and maintain through their daily home visits an acquaintanceship, information-gathering, evaluation and social control network between women. The North African women of the neighborhood are excluded from this network. The reputation of a“clean woman”and a“good woman”that is thus established (and transformed) for each woman has consequences for the recruitment of labour (of their husband and children) and on the choice of the spouse of their children. Marriages, the way of finding a job, the activities of women among themselves are important and interrelated elements of a complex immigration system to France. This system excludes matrimonial alliances with other categories and operates in connection with emigration villages in Turkey.