The effect of Alzheimer's treatment strategies on spatial memory performance in scopolamine-induced Alzheimer's disease model in mice
Farelerde skopolamin kaynaklı Alzheimer hastalığı modelinde Alzheimer tedavi stratejilerinin uzamsal bellek performansına etkisi
  1. Tez No: 846370
  2. Yazar: SHAIMA SHAWEESH ALMAHAMEED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU GEMİCİ BAŞOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Alzheimer hastalığı (AD), en ilerleyici yaygın nörodejeneratif hastalıklardan biridir. İstatistikler yıldan yıla bu hastalığın arttığını göstermektedir. Demansa neden olan beyin hücresinin dejenerasyonu, düşünme ve hafızada azalmaya yol açar. AD'nin nedenini açıklayan birçok hipotez vardır. Ayrıca bir çok risk faktörü bu hastalıkta önemli rol oynamaktadır ancak kesin nedeni hala bilinmemektedir. İlaçlar hastalığı iyileştirmez, sadece semptomlarını azaltır. N-metil d-aspartat (NMDA) antagonistleri ve asetilkolinesteraz enzim inhibitörleri (doğal olarak türetilmiş, sentetik ve hibrit analoglar), kullanıma hazır iki ilaç kategorisidir. Farelere, anti-amnezik Alzheimer benzeri hastalık durumunu oluşturmak için 15 gün boyunca skopolamin (1 mg/kg i.p.) verildi. Donepezil (5mg/kg s.c.) 15 gün, Memantine (1mg/kg i.p.) 15 gün uygulandı, her iki ilaç da skopolamin'in oluşturduğu amneziye tedavi olarak uygulandı. Farelerin uzamsal hafızasının ve öğrenmesinin değerlendirilmesi, Morris Water Maze testi kullanılarak yapıldı. Kontrol ve skopolamin grubunun MWM testi sonuçları, memantin ve donepezil grupları ile karşılaştırıldığında, gruplar arasında bellek performansında değişiklik olmadığı gözlendi. Değerler ortalama ± Standart sapma (SS) olarak ifade edildi.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's disease (AD) is one of the most progressive common neurodegenerative disease. Its statistics continue to rise year after year. The degeneration of the brain cell that makes dementia lead to a decrease in thinking and memory. Many hypotheses explain the cause of AD. Also, many risk factors play an important role in this disease but the exact cause is still unknown. Drugs reduce the symptoms of the disease not cure it. N-methyl d-aspartate (NMDA) antagonists and acetylcholinesterase enzyme inhibitors (naturally derived, synthetic, and hybrid analogues) are the two categories of drugs that are readily available for use. The mice was givin scopolamine (1 mg/kg i. p.) for 15 days to cause anti-amnesic Alzheimer-like disease. Donepezil (5mg/kg s.c.) was administered for 15 days, and Memantine (1mg/kg i.p.) was administered for 15 days, both were administered as a treatment for amnesia. The evaluation of the mice's spatial memory and learning was done using Morris Water Maze test. MWM test shows that there is no change in memory performance in the memantine and donepezil group that compered with control and scopolamine group. Values were expressed as the mean ± standard deviation (Stdev).