Elektif kolorektal cerrahi öncesi mekanik bağırsak temizliğinin hasta sonuçlarına etkisi: Bir metaanaliz çalışması
Effect of mechanical bowel preparation on patient outcomes before elective colorectal surgery: A metaanalysis study
- Tez No: 846372
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FADİME ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu araştırma, elektif kolorektal cerrahi öncesi mekanik bağırsak temizliğinin hasta sonuçlarına etkisi incelemek amacıyla yapıldı. Yöntem: Meta analiz yöntemiyle yapılan bu araştırmada Pubmed, Science Direct, Medline, Web of Science, Scopus ve Google Akademik veri tabanlarında“Elektif kolorektal cerrahi öncesi bağırsak hazırlığı”,“Elektif kolorektal cerrahi öncesi bağırsak temizliği”,“Cerrahi sonrası hasta sonuçları”ve“Meta analiz”anahtar kelimeleri ile 2013-2023 yılları arasında yayınlanan Türkçe ve İngilizce araştırmalar tarandı. Tarama sonucunda dahil edilme ve dışlanma kriterlerine göre 39 çalışma analize dahil edildi. Çalışmaların metodolojik kalitesi Polit ve Beck'in önerdiği kalite değerlendirme ölçütleri kullanılarak değerlendirildi. Verilerin analizinde“Comprehensive Meta Analysis Academic/Non-profit Pricing (Version 3)”programı kullanıldı. Bulgular ve Sonuç: Bu araştırmada mekanik bağırsak temizliği yapılan hastalarda cerrahi sonrası anastomoz kaçağı, ileus gelişimi üzerine anlamlı bir etkisi olduğu, cerrahi alan enfeksiyonu, mortalite ve hastanede kalınan gün sayısı üzerine etkisi olmadığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to examine the effect of mechanical bowel preparation before elective colorectal surgery on patient outcomes. Method: In this study conducted with the meta-analysis method, Turkish and English studies published between 2013 and 2023 with the keywords“Elective colorectal preoperative bowel preparation”,“Postoperative complications”,“Meta analysis”were searched from five different databases including Pubmed, Science Direct, Medline, Web of Science, Scopus and Google Scholar. According to the inclusion and exclusion criteria, 39 studies were included in the analysis. The methodological quality of the studies was evaluated using the quality assessment criteria suggested by Polit and Beck.“Comprehensive Meta Analysis Academic/Non- profit Pricing (Version 3)”programme was used to analyse of the data. The heterogeneity of the findings was determined by“I2 statistic”, publication bias was analysed by“funnel plot”and effect size was calculated by“Cohen's method”. Results and Conclusion: In this study, it was concluded that mechanical bowel preparation had a significant effect on the development of anastomotic leakage and ileus after surgery, and that it had no effect on surgical site infection, mortality and the number of days of hospital stay.