Yapay zekâ çağında uluslararası rekabet ve güç mücadelesi: Amerika Birleşik Devletleri, Çin Halk Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu örnekleri
International rivalry and power struggle in the age of artificial intelligence: The cases of the United States, People's Republic of China, and the Russian Federation
  1. Tez No: 846392
  2. Yazar: SEFA CAN YILMAZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MENENT SAVAŞ CAZALA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Uluslararası İlişkiler, Defense and Defense Technologies, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Bölgesel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 322
Özet
Bu tez, yapay zekâ teknolojisinin askeri alanda kullanımının yarattığı uluslararası rekabet ve güç mücadelesi üzerinedir. İçinde bulunulan yapay zekâ çağında bu teknolojinin hem sivil hem de askeri kullanımında Amerika Birleşik Devletleri (ABD) öncü olarak kabul edilmektedir. ABD; yapay zekânın askerileştirilmesi konusunda, uluslararası sistemin de önemli güvenlik aktörleri arasında yer alan Çin Halk Cumhuriyeti (Çin) ve Rusya Federasyonu'nu (Rusya) kendisine rakip olarak görmektedir. Bu nedenle; ABD, Çin ve Rusya bu çalışmanın örnek devletleri olarak tercih edilmiştir. Çalışmada çoğulcu bir yaklaşım benimsenmiş olup, farklı kuramların potansiyel katkılarından faydalanmak için birden fazla kuram tercih edilmiştir. Toplum ve teknoloji kuramları (teknolojik determinizm, teknolojinin sosyal inşası ve teknolojik momentum) ile ana akım uluslararası ilişkiler kuramlarından (neo-realizm, neo-liberalizm ve sosyal inşacılık) tez boyunca birlikte faydalanılmıştır. Çoklu vaka çalışması yöntemiyle yürütülen araştırmada, ilgili devletlerin ulusal yapay zekâ stratejileri ve ulusal güvenlik bağlamında yapay zekâ uygulama ve stratejileri ortak bir sınıflandırma altında analiz edilmiştir. Yapay zekâ teknolojisinin hem sivil hem de askeri alanda kullanımının faydalananlara önemli imkanlar sunduğu, fakat bu durumun beraberinde birtakım riskleri de getirdiği çalışmada vurgulanmıştır. Yapay zekânın sunduğu imkân ve yarattığı riskler doğrultusunda bu teknolojinin askeri alanda kullanımının uluslararası güvenliğe olan etkileri silahlanma yarışı, istikrar, denge, caydırıcılık kavramları ve bu alandaki normatif girişimler üzerinden analiz edilmiştir. Ulusal güvenliklerini sağlamak isteyen devletlerin yapay zekâyı askerileştirme girişimlerinin uluslararası güvenliği etkileyeceği ve nihayetinde bu durumun devletlerarası rekabet ve güç mücadelesine yol açacağı bu tezde gösterilmeye çalışılmıştır. Bununla birlikte, bu çalışmanın uluslararası ilişkiler disiplininde gelişmekte olan yapay zekâ literatürüne katkı sağlaması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the international rivalry and power struggle triggered by the military application of artificial intelligence. In the current age of artificial intelligence, the United States of America (the US) is considered to be the pioneer in both civilian and military use of this technology. The US sees the People's Republic of China (China) and the Russian Federation (Russia), which are also among the important security actors of the international system, as its rivals in the militarization of artificial intelligence. Therefore, the US, China and Russia were selected as the case states of this study. A pluralistic approach was adopted in the study, and more than one theory was preferred to benefit from the potential contributions of different theories. Theories of society and technology (technological determinism, social construction of technology and technological momentum) and mainstream international relations theories (neo-realism, neo-liberalism, and social constructionism) were utilized together throughout the thesis. In the research conducted by the multiple case study method, national artificial intelligence strategies of the relevant states and their artificial intelligence applications and strategies in the context of national security were analyzed under a common classification. It has been emphasized in the study that the use of artificial intelligence technology in both civil and military fields provide significant opportunities to the beneficiaries. However, this situation also poses numerous risks. In line with the opportunities and risks posed by artificial intelligence, the impacts of the use of this technology in the military field on international security were analyzed through the concepts of arms race, stability, balance, deterrence, and normative initiatives in this field. This thesis attempts to point out that the militarization of artificial intelligence by states that want to ensure their national security will affect international security and ultimately lead to inter-state rivalry and a power struggle. In addition, this study is intended to contribute to the developing literature on artificial intelligence in the discipline of international relations.