Anadolu'nun Erken Tunç Çağ merkezlerinde metal üretimi ve ticareti
Metal production and trade in Early Bronze Age centres in Anatolia
- Tez No: 846398
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN DANIŞMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Archeology, Ancient Linguistics and Cultures
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Anadolu dünyadaki en eski metalürji bölgelerinden birisidir. Metaller ve cevherleri Anadolu'nun“ProMetal Teknolojisi”nin gelişiminde sanki kendisine bahşedilmiş ve teknolojik uygarlığının gelişiminde de önemli bir rol üstlenmiştir. Anadolu'da bakır ve kalay alaşımı niteliğindeki tuncun elde edilmesi ve bu malzemenin kullanımının yaygınlaşması metalürjide kaydedilen önemli bir aşamadır. Metalürjik Bronz teknolojisinde; arsenikli bronz, kalaylı tunç ve çinkolu alışım teknolojileri aşamalı olarak gelişim göstermiştir. Tuncun bilinçli bir şekilde üretilmesi ancak Erken Tunç Çağı'nda mümkün olabilmiştir. Bu tez çalışmamızda MÖ 3. binyıl içerisindeki Anadolu merkezlerinde ele geçen metal buluntuları değerlendirme konusu yapacağız. Anadolu coğrafyasını bölümlere ayırarak, bölgeler arasında metalin üretimi, ticareti ve beraberinde kullanımı değerlendirmeye çalışacağız. Çünkü bilindiği gibi Erken Tunç Çağı, Anadolu'da yerel beylerin, krali ailelerin veya soylu ailelerin ortaya çıktığı dönem olarak kabul görmektedir. Bu durum daha çok metal üretimine paralel toplumsal zenginliğe ve bireysel zenginliğe bağlanmaktadır. Metalin üretimine paralel bölgeler arasındaki yerleşimlerde belirgin farkların olup olmadığı anlaşılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Anatolia is one of the oldest metallurgical regions in the world. Metals and their ores were as if bestowed upon Anatolia in the development of“ProMetal Technology”and played an important role in the development of its technological civilization. The production of bronze, an alloy of copper and tin, in Anatolia and the widespread use of this material is an important stage in metallurgy. In metallurgical bronze technology; arsenic bronze, tin bronze, and zinc alloy technologies have developed gradually. The deliberate production of bronze was only possible in the Early Bronze Age. In this thesis, we will evaluate the metal finds from Anatolian centers in the 3 millennium BC. By dividing the Anatolian geography into sections, we will try to evaluate the production, trade, and use of metal between the regions. Because, as it is known, the Early Bronze Age is accepted as the period when local lords, royal families, or noble families emerged in Anatolia. This situation is mostly attributed to the social wealth and individual wealth parallel to metal production. It will be tried to understand whether there are significant differences in settlements between regions parallel to the production of metal.