Kişilerarası duygu düzenlemenin ayrışma-bireyleşme ve öz duyarlık üzerindeki etkisinin incelenmesi
Examination of the effect of interpersonal emotion regulation on separation-individuation and self-compassion
- Tez No: 846399
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİLE GAMZE YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Mevcut araştırmada kişilerarası duygu düzenlemenin ayrışma bireyleşme ve öz duyarlık üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır.“Kişilerarası Duygu Düzenleme Ölçeği (KDDÖ)”,“Beliren Yetişkinler İçin Bireyleşme Testi (ITEA-S/Anne – Baba)”,“Öz Duyarlık Ölçeği (ÖDÖ)”ve“Demografik Bilgi Formu”verilerin toplanmasında kullanılan ölçeklerdir. Araştırma katılımcıları 18-29 yaş aralığında bulunan 349 kişiden oluşmaktadır. Çalışma grubuna kolay ulaşılabilir ve kartopu çalışma grubu yöntemi ile çevrim içi şekilde ulaşılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 26.0 programı kullanılmış olup, fark analizi (t testi), One Way ANAVO, Pearson Korelasyon ve basit doğrusal regresyon analizler kullanılmıştır. Araştırma değişkenleri, katılımcıların demografik bilgi formunda doldurmuş olduğu cinsiyet, meslek, gelir düzeyi, yaşadığı kişi/kişiler ve kardeş sayısına göre incelenmiştir. Regresyon analizi bulguları incelendiğinde KDD'nin ITEA-S/Anne-Babayı anlamlı ve zayıf düzeyde yordadığı, Öz duyarlık üzerinde ise anlamlı bir etkisinin olmadığı gözlemlenmiştir. Araştırma verilerinden elde edilen bulgular literatür çerçevesinde tartışılmış ve gelecek çalışmalara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The current research aims to examine the effect of interpersonal emotion regulation skills on separation individuation and self-compassion.“Interpersonal Emotion Regulation Scale (IERS)”,“Individuation Test for Emerging Adults (ITEA-Mother/ITEA-Father)”,“Self-Compassion Scale (SCS)”and“Demographic Information Form”were used to collect data. The research participants consisted of 349 people between the ages of 18-29. The study group was reached online by random assignment and snowball sampling method. SPSS 26.0 program was used in the analysis of the data, difference analysis (t test), One way ANOVA, Pearson correlation and linear regression analysis were performed. The research variables were analyzed according to the gender, occupation, revenue level, living person/people and number of siblings that the participants filled in the demographic information form. When the regression analysis findings were examined, it was observed that IERS predicted ITEA-S/Parents at a significant and weakly level, but had no significant effect on self-compassion. The findings obtained from the research data were discussed within the framework of the literature and suggestions were presented for future studies.