Alkol tayini için yeni bir enzim elektrodu geliştirilmesi
Development of a new enzyme electrode for determination of alcohol
  1. Tez No: 84641
  2. Yazar: HALUK COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDAN GÜLCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Bu çalışmada sulu çözeltilerde bulunan alkol tayininin basit ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla öncelikle alkol oksidaz enziminin serbest haldeki kinetik özellikleri incelenmiştir. Serbest enzim için optimum pH 8.0, Michaelis - Menten sabiti 15,57 mM metanol ve aktivasyon enerjisi 7.7 kkal/mol olarak bulunmuştur. Enzim elektrodunun hazırlanmasında 0,1 M TBAP içeren metilen klorürdeki PVF'nin elektroyükseltgenmesi ile hazırlanan PVF+ CIO4“ modifîye elektrodu kullanılmıştır. PVF+ CIO4”modifîye elektroduna iyon değişim yoluyla alkol oksidaz enzimi tutuklanarak alkol oksidaz enzim elektrodu hazırlanmıştır. Bu şekilde hazırlanan enzim elektrodu için çeşitli deneysel parametreler incelenerek optimum şartlar belirlenmiştir. PVF+ CIO4* filmi içinde tutuklanmış alkol oksidaz için optimum PH 8.0, görünür Michaelis-Menten sabiti 3,19 mM ve aktivasyon enerjisi 9,3 kkal/mol olarak saptanmıştır. Bu çalışma kapsamında geliştirilen alkol oksidaz enzim elektrodunun yapımında PVF* CIO4" modifîye elektrodu bugüne kadar kullanılmamıştır. Bu nedenle bu çalışmada elde edilen sonuçlar literatüre önemli katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT The aim of this study is the development of a new enzyme electrode can analyze in order to simply and conveniently the alcohol in the aqueous. For this purpose, the kinetics of alcohol oxidaze were investigeted at the first step. It was found that optimal pH is 8.0, Michaelis-Menten constantis 15,57 mM methanol and activation enegy is 7.7 kkal/mol of free enzyme. Preparation of the enzyme electrode was used PVF+ CIO4“ film Pt electrode by the electrooxidation of PVF solution in 0,1 M TBAP-methylene chloride. Alcohol oxidaze enzyme electrode was prepared that alcohol oxidaze enzyme immobilized PVF+ CIO4”modified electrode by the ion exchange. For the enzyme electrodes prepared in this way, optimal conditions were determined by the examination of experimental parameters. It was found that pH 8.0, appearent Michaelis-Menten constanst is 3,19 mM methanol and activation enegry is 9,3 kkal/mol of the immobilized alcohol oxidaze in PVF* ClO^film. By for modifield electrode of PVF+ CIO4" has not been administered yet in the production of alcohol bionsensors. There fore the results obtained in this study will provide the literatüre in chemistry with remerkable contribation.