The effectiveness of the 'I COUGH' care program on dyspnea, respiratory parameters, mobility and pain after major abdominal surgery
Majör abdominal cerrahi sonrası 'I COUGH' bakım programının dispne, solunum parametreleri, mobilite ve ağrı üzerine etkileri.
- Tez No: 846427
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF DEVELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı majör abdominal cerrahi sonrası I COUGH bakım programının kalp hızı, kan basıncı, dispne, oksijen satürasyonu, solunum fonksiyonu, mobilite ve ağrı üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmaya genel anestezi ve hastaneye yatış gerektiren majör abdomnal ameliyatı geçiren, yaşları 30 ile 60 arasında değişen (ortalama yaş 39,9±8,82) 13 erkek ve 47 kadın olmak üzere toplam 60 yetişkin birey davet edilmiştir. Hastalar blok randomizasyon yöntemi kullanılarak Kontrol Grubuna (CG, n=30) veya Deney Grubuna (EG, n=30) rastgele ayrılmıştır. EG'deki hastalar ameliyat sonrası, intensif spirometre, ağız bakımı, öksürük ve solunum egzersizleri, hasta ve aile eğitimi, yataktan kalkma ve yatak başının 30 dereceden fazla yükselmesiolmak üzere I COUGH bakım programına 3 gün boyunca katılmıştır. KG'deki hastalara herhangi bir müdahale yapılmamıştır. Tüm katılımcılar kalp hızı, kan basıncı, solunum sayısı ve oksijen saturasyonu gibi vital belirtiler açısından değerlendirilmiştir. Ayrıca nefes darlığı Modifiye Borg Skalası kullanılarak, solunum fonksiyonları spirometri kullanılarak, aktivite ve mobilite Aktivite ve Mobilite Ölçeği Skalası ile ve ağrı Görsel Analog Skala ile değerlendirilmiştir. Veriler tüm hastalardan ameliyatın ilk gününden 10 saat sonra ve hastaneden taburcu oldukları gün toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the current study was to investigate the effect of the I COUGH care program following major abdominal surgery to heart rate, blood pressure, dyspnea, oxygen saturation, pulmonary function, mobility, and pain after major abdominal surgery. A total of 60 adult individuals aged between 30 and 60 years (mean age of 39.9±8.82) comprising 13 males and 47 females underwent major abdominal surgery requiring general anesthesia and hospitalization were invited to study. Patients were randomly assigned to either the Control Group (CG, n=30) or the Experimental Group (EG, n=30) using the block randomization method. Patients in the EG participated in the I COUGH care program included flow-incentive spirometer, oral care, coughing and breathing exercises, patient, and family education, getting out of bed, and elevating the head of the bed by more than 30 degrees for 3 days post-surgery. The patients in the CG did not undergo any interventions. All participants were assessed in terms of vital signs as heart rate, blood pressure, respiratory rate, and oxygen saturation. Moreover, dyspnea was assessed using the Modified Borg dyspnea Scale, pulmonary functions were evaluated using spirometry, mobility was assessed by Activity and Mobility Promotion scale and pain assessed Visual Analog Scale. Data were collected from all patients at baseline 10 h after the first day of surgery and on the day of discharge from the hospitals.