Silindirle sıkıştırılmış beton yol kaplamalarında zamana bağlı basınç mukavemeti gelişiminin tahribatsız ultrasonik yöntem yardımıyla araştırılması
Investigation of time-dependent compressive strength development in roller compacted concrete road pavements with the help of non-destructive ultrasonic method
- Tez No: 846465
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET VEFA AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez kapsamında Gümüşhane ilinde yapılan silindirle sıkıştırılmış beton yol inşaatında sahadan direkt beton basınç dayanımı verileri alınmıştır. Basınç dayanımı verilerinin elde edilmesinde tahribatsız ultrasonik dalga hızı deneyi tercih edilmiştir. Yapılan basınç dayanımı ölçümleri için çalışma sahasında 4 farklı bölge belirlenmiştir. Belirlenen her bölge için 5 farklı tarihte ölçümler gerçekleştirilmiştir. Ölçümler, kaplama bölgelerinde boyuna derz yakını ve kaplama ortası olmak üzere iki ayrı kısımda incelenmiştir. Elde edilen verilere ait zamana bağlı basınç dayanımı grafikleri çizilmiştir. Çizilen grafikler ışığında trafiğe açılması süreleri hesaplanmıştır. Yeterli kaliteye sahip kaplama bölgeleri daha erken trafiğe açılma süreleri sunmuşlardır. Ayrıca bu kısımlarda derz yakınından ve kaplama ortasından alınan basınç dayanımı verileri arasında belirgin farklar gözlenmiştir. Ancak yeterli kalitenin sağlanamadığı kaplama bölgelerinde derz yakını ve kaplama ortası basınç dayanımı verileri benzerlik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, concrete compressive strength data were taken directly from the site of roller compacted concrete road construction in Gümüshane province. Non-destructive ultrasonic wave velocity test was preferred in obtaining compressive strength data. For the compressive strength measurements, 4 different areas were determined in the work site. Measurements were carried out on 5 different dates for each area. The measurements were analysed in two separate sections: near the longitudinal joint and in the middle of the pavement. Time-dependent compressive strength graphs of the obtained data were drawn. In the light of the graphs drawn, the traffic opening times were calculated. Pavement areas of sufficient quality offered earlier opening times to traffic. In addition, significant differences were observed between the compressive strength data taken from near the joint and from the centre of the pavement in these sections. However, the compressive strength data near the joint and in the centre of the pavement were similar in the pavement areas where sufficient quality was not achieved.