Ferulik asitin ve ferulik asit yüklü taşıyıcı sistemin anksiyete üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of ferulic acid and ferulic acid loaded carrier system on anxiety
- Tez No: 846473
- Danışmanlar: PROF. DR. RANA ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Anksiyete hastalığının toplumda yaygın görülen psikiyatrik bozukluklardan biri olduğu bildirilmiştir. Anksiyete rahatsızlığının çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabileceği düşünülmektedir. Günümüzde birkaç geleneksel anksiyolitik ilaç kullanılmaktadır, ancak bu ilaçların ciddi birçok yan etkiye neden olduğu bildirilmektedir. Bu nedenle, doğal kaynaklardan hedefine uygun, daha etkili ve güvenli ilaç kaynakları bulmak için çalışmalar araştırmacılar tarafından büyük bir hızla yürütülmektedir. Bu kapsamda, köklü anksiyolitik aktiviteleri ve yapı-aktivite ilişkileri ile nöropsikofarmakolojik yönleri olan fitokimyasal bileşikleri kapsamlı bir şekilde gözden geçirilmektedir. Sonuçlar fenolik fitokimyasalların güvenli anksiyolitik etkilere sahip olduğunu bildirmiştir. Ferulik asitin düşük toksisiteye sahip bir fenolik bir bileşik olduğu çalışmalarda görülmüştür. Ferulik asitin, anksiyolitik etkisi de dâhil olmak üzere birçok fizyolojik fonksiyona sahip olduğu bildirilmektedir. Bu proje kapsamında ferulik asidin yüklü ilaç taşıyıcı sisteme yüklenerek akut ve subkronik uygulamada biyoyararlanımının arttırılması ve bu yönde gözlenen etkinin anksiyolitik tedavideki değeri değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
It has been reported that anxiety disease is one of the common psychiatric disorders in society. It is thought that anxiety disorder may occur due to various reasons. Several traditional anxiolytic drugs are used today, but these drugs are reported to cause many serious side effects. For this reason, studies are carried out at great speed by researchers to find more effective and safe drug sources suitable for their target from natural sources. In this context, phytochemical compounds with well-established anxiolytic activities, structure-activity relationships and neuropsychopharmacological aspects are comprehensively reviewed. The results reported that phenolic phytochemicals have safe anxiolytic effects. Studies have shown that ferulic acid is a phenolic compound with low toxicity. Ferulic acid is reported to have many physiological functions, including its anxiolytic effect. Within the scope of this project, increasing the bioavailability of ferulic acid in acute and subchronic administration by loading it into the loaded drug carrier system and the value of this observed effect in anxiolytic treatment will be evaluated.