Ferulik asitin anksiyolitik etkinliğine aracılık eden mekanizmalar
Mechanisms underlying the anxiolytic action of ferulic acid
- Tez No: 484840
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN BEKTAŞ TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Anksiyete bozuklukları, küresel boyutta ciddi sosyal ve ekonomik sonuçları olan bir sağlık yükü oluşturmaktadır. Günümüzde anksiyete bozuklukları için çeşitli ilaçlar bulunsa da, mevcut ilaçların sahip oldukları yan etkiler veya tolerans problemleri nedeniyle anksiyete tedavisi için yeni ilaç arayışları halen devam etmektedir. Bitkisel tedavilere artan bir ilgi bulunmaktadır ve anksiyete bozuklukları için bitkisel ilaçlar ilgiyi hak etmektedirler. Bu tez çalışmasının amacı, farelerde 100 mg/kg (p.o.) dozda ferulik asitin delikli-tahta, açık-alan ve yükseltilmiş labirent testinde gözlenen anksiyolitik etkisine; 3 mg/kg (i.p.) flumazenil kullanılarak GABAerjik modülasyonun katkısı ve 5-HT1A antagonisti 1 mg/kg (i.p.) WAY-100635 kullanılarak serotonerjik modülasyonun katkısının araştırılmasıdır. Ferulik asit delikli-tahta ve açık-alan testlerinde anksiyolitik etki göstermiş, bu etkinlik flumazenil ön-uygulaması ile geri çevrilemezken WAY-100635 ön-uygulaması ile anlamlı olarak antagonize edilmiştir. Bu bulgulardan hareketle ferulik asit etkinliğine söz konusu sistemlerden 5-HT1A aracılıklı serotonerjik sistem katılımının belirgin olduğu sonucuna varılmıştır. Ferulik asitin anksiyetede tek başına veya kombine ilaç olarak kullanılabilecek güvenilir potansiyel bir ilaç adayı olduğu söylenebilir. Kullanımda olan ilaçların önemli yan etki ve diğer dezavantajlarının tamamen giderilememiş olması gibi nedenlerden dolayı, etki mekanizmalarının saptanmasına yönelik çalışmalar, daha etkili ilaçlar keşfedilmesi için önemli bir temel oluşturmaktadır. Etki profillerinin daha detaylı olarak aydınlatılması için farklı etki mekanizması çalışmalarına ve mevcut diğer ilaçlara kombine olarak kullanımının klinik kullanıma sağlayabileceği faydaları öngörebilmek adına ise yeni deneysel çalışmalar yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Anxiety disorders constitute a sizeable worldwide health burden with social and economic consequences. Although there are some therapies for anxiety disorders, the search for new drugs is still proceeding due to the side effects or the tolerability problems. There is an interest to the treatment with natural compounds and herbal remedies deserve attention for anxiety disorders. The aim of this thesis is to investigate the contribution of GABAergic and serotonergic modulations using GABAA antagonist flumazenil (3 mg/kg, i.p.) and 5-HT1A antagonist WAY-100635 (1 mg/kg i.p.) in the 100 mg/kg (p.o.) ferulic acid's anxiolytic action shown in the elevated plus maze, hole board and open field tests in mice. Ferulic acid presented anxiolytic effect in the hole board and open field tests and this was significantly antagonised by WAY-100635 pre-administration when it could not be reversed by flumazenil. From these findings, it was concluded that 5-HT1A-mediated serotonergic system involvement is prominent in the anxiolytic activity of ferulic acid. It can be said that ferulic acid might be a reliable potential drug candidate that can be used alone or as a combined treatment in anxiety. Due to the side effects of the drugs in use and other disadvantages, studies to determine the mechanisms of action provide an important basis for the discovery of more effective drugs. New experimental studies may be suggested to study the effects of different action mechanisms to elucidate the profile in detail and to demonstrate the benefits of combination therapies with other existing drugs.