Koroner arter hastalarında sağlığı geliştirme modeline göre yapılandırılmış video destekli eğitimin, sağlıklı yaşam biçimi davranışlarına, sağlık kaderciliğine ve risk bilgi düzeyine etkisi: Randomize kontrollü bir çalışma
The effect of video supported training structured according to the health promotion model on healthy lifestyle behaviors, health fatalism and risk knowledge level in coronary artery patients: A randomized controlled study
  1. Tez No: 846497
  2. Yazar: HATİCE KARABULAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANTÜRK ÇAPIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı koroner arter hastalarında sağlığı geliştirme modeline göre yapılandırılmış video destekli eğitimin, sağlık yaşam biçimi davranışlarına, sağlık kaderciliğine ve risk bilgi düzeyine etkisini incelemektir. Materyal ve Metot: Araştırma randomize kontrollü deneysel bir çalışmadır. Nisan 2021- Aralık 2023 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini, Kars il merkezinde ikamet eden koroner arter hastaları oluşturmuştur; örneklemini ise 31'i eğitim, 31'i kontrol grubunda olmak üzere randomize olarak atanan 62 kişi oluşturmuştur. Çalışmada sağlığı geliştirme modeline göre yapılandırılmış video destekli eğitim ve izlem uygulanmıştır. Verilerin toplanmasında Hasta Tanıtım Formu, Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II, Sağlık Kaderciliği Skalası ve Kardiyovasküler Hastalıklar Risk Faktörleri Bilgi Düzeyi Ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS 25 paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde frekans, yüzde, minimum-maksimum değerler, ortalama, standart sapmanın yanı sıra x2 analizi, bağımsız gruplarda t testi ve bağımlı gruplarda t testi kullanılmıştır. Çalışmanın her aşamasında İnsan Hakları Helsinki Deklerasyonu'na bağlı kalınmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the effect of video-supported training structured according to the health promotion model on health lifestyle behaviors, health fatalism and risk knowledge level in coronary artery patients. Material and Method: The study is a randomized, controlled experimental study was conducted between April 2021- December 2023. The population of the study consisted of coronary artery disease patients residing in Kars city center; the sample consisted of 62 people randomly assigned, 31 of whom were in the training group and 31 in the control group. In the study, video-supported training and monitoring structured according to the health promotion model was applied. Patient Introduction Form, Healthy Lifestyle Behaviors II, Health Fatalism and Cardiovascular Disease Risk Factors Knowledge Level Scales were used for data collection. In the evaluation of the data, frequency, percentage, minimum-maximum values, mean, standard deviation, x2, independet and paired t tests were used. The Helsinki Declaration of Human Rights was adhered to at every stage of the study.